Қурилиш соҳасида ҳудудий назорат инспекцияси ходимлари жаримага тортилди
Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан Навоий вилоят Қурилиш соҳасида ҳудудий назорат инспекцияси ўтказган текширувларда тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатларига риоя этилиши ўрганилди.
Аниқланишича, Қурилиш соҳасида ҳудудий назорат инспекцияси Навоий вилоят бошқармаси инспекторлари тадбиркорлик субъектларида текширувлар “Ягона давлат назорат” ахборот тизимига киритилмасдан ўтказилган.
Бундан ташқари, тадбиркорлик субъекти раҳбари ёки унинг вакилига текширувда иштирок этиш учун юридик хизмат вакилларини ва (ёки) адвокатни жалб этиш ёки уларнинг иштирокини рад этиш ҳуқуқи тушунтирилмаган ва ёзма шаклда баённома тузилмаган.
Бу билан Навоий вилоят қурилиш соҳасида ҳудудий назорат инспекцияси инспекторлари амалдаги қонунчиликка мувофиқ текширишларнинг белгиланган тартибини бузган бўлиб, МЖтКнинг 2412-моддасида кўрсатилган ҳуқуқбузарликни содир этган.
Уларга нисбатан Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан маъмурий баённома расмийлаштирилди ҳамда базавий ҳисоблаш миқдорининг 40 баравар миқдорида (12 млн сўм) жарима жазоси тайинланди.

Были оштрафованы сотрудники территориальной контрольной инспекции в области строительства
Сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана изучено соблюдение прав и законных интересов субъектов предпринимательства в ходе проверок, проведенных территориальной контрольной инспекцией в области строительства Навоийской области.
Как было установлено, инспекторами Навоийского областного управления территориальной контрольной инспекции в области строительства проводились проверки субъектов предпринимательства без внесения их в информационную систему «Единый государственный контроль».
Кроме того, руководителю субъекта предпринимательства или его представителю не было разъяснено право на привлечение к участию в проверки представителей юридической службы и (или) адвоката либо на отказ от их участия, а также не было составлено письменный протокол.
При этом инспекторами инспекции территориального контроля в области строительства Навоийской области нарушили установленный порядок проведения проверок в соответствии с действующим законодательством и совершили правонарушение, предусмотренное статьей 2412 КоАО.
Сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана в отношении инспекторов составлен административный протокол и наложен штраф в размере 40-кратного размера базовой расчетной величины (12 млн сумов).