Конституциявий Қонун лойиҳасида тадбиркорликка оид ўзгаришлар
«Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий Қонуни лойиҳаси матни эълон қилинди.
Унда тадбиркорлик фаолияти эркинлиги, хусусий мулк дахлсизлиги, қулай инвестициявий ва ишбилармонлик муҳити таъминланишига оид ўзгаришлар ҳам мавжуд. Жумладан:
65-модда.
Фуқаролар фаровонлигини оширишга қаратилган Ўзбекистон иқтисодиётининг негизини хилма-хил шакллардаги мулк ташкил этади. Давлат бозор муносабатларини ривожлантириш ва ҳалол рақобат учун шарт-шароитлар яратади, истеъмолчиларнинг ҳуқуқлари устуворлигини ҳисобга олган ҳолда иқтисодий фаолият, тадбиркорлик ва меҳнат қилиш эркинлигини кафолатлайди.
Ўзбекистон Республикасида барча мулк шаклларининг тенг ҳуқуқлилиги ва ҳуқуқий жиҳатдан ҳимоя қилиниши таъминланади.
Хусусий мулк дахлсиздир. Мулкдор ўз мол-мулкидан қонунда назарда тутилган ҳоллардан ва тартибдан ташқари ҳамда суднинг қарорига асосланмаган ҳолда маҳрум этилиши мумкин эмас.
67-модда.
Давлат қулай инвестициявий ва ишбилармонлик муҳитини таъминлайди.
Тадбиркорлар қонунчиликка мувофиқ ҳар қандай фаолиятни амалга оширишга ва ўз фаолияти йўналишларини мустақил равишда танлашга ҳақли.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида иқтисодий макон бирлиги, товарлар, хизматлар, меҳнат ресурслари ва молиявий маблағларнинг эркин ҳаракатланиши кафолатланади.
Монопол фаолият қонун билан тартибга солинади ва чекланади.
68-модда.
Ер, ер ости бойликлари, сув, ўсимлик ва ҳайвонот дунёси ҳамда бошқа табиий ресурслар умуммиллий бойликдир, улардан оқилона фойдаланиш зарур ва улар давлат муҳофазасидадир.
Ер қонунда назарда тутилган ҳамда ундан оқилона фойдаланишни ва уни умуммиллий бойлик сифатида муҳофаза қилишни таъминловчи шартлар асосида ва тартибда хусусий мулк бўлиши мумкин.
Маълумот ўрнида, Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг 13.03.2023 йилдаги КСҚ-4-сонли қарорига кўра, Ўзбекистон Республикаси референдуми 2023 йил 30 апрель – якшанба куни ўтказилади.

Изменения, касающиеся предпринимательства, в проекте Конституционного закона
Опубликован проект текста Конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституции Республики Узбекистан».
В нём также предусмотрены изменения, касающиеся свободы предпринимательской деятельности, неприкосновенности частной собственности, обеспечения комфортной инвестиционной и бизнес-среды. К примеру:
Статья 65.
Основу экономики Узбекистана, направленной на повышение благосостояния граждан, составляет собственность в ее различных формах.
Государство создает условия для развития рыночных отношений и добросовестной конкуренции, гарантирует свободу экономической деятельности, предпринимательства и труда с учетом приоритетности прав потребителей.
В Республике Узбекистан обеспечиваются равноправие и правовая защита всех форм собственности.
Частная собственность неприкосновенна. Собственник не может быть лишен своего имущества иначе как в случаях и в порядке, предусмотренных законом, и на основании решения суда.
Статья 67.
Государство обеспечивает благоприятный инвестиционный и деловой климат.
Предприниматели в соответствии с законодательством вправе осуществлять любую деятельность и самостоятельно выбирать ее направления.
На территории Республики Узбекистан гарантируется единство экономического пространства, свободное перемещение товаров, услуг, трудовых ресурсов и финансовых средств.
Монополистическая деятельность регулируется и ограничивается законом.
Статья 68.
Земля, ее недра, воды, растительный и животный мир и другие природные ресурсы являются общенациональным богатством, подлежат рациональному использованию и охраняются государством.
Земля может находиться в частной собственности на условиях и в порядке, предусмотренных законом и обеспечивающих ее рациональное использование и охрану как общенационального богатства.
Для сведения, согласно постановлению Конституционного суда Республики Узбекистан, от 13.03.2023 г. № ПКС-4 Референдум Республики Узбекистан состоится в воскресенье, 30 апреля 2023 года.