Тадбиркорга нисбатан жарима солиш тўғрисидаги асоссиз қарор ҳақиқий эмас деб топилди
Андижон вилоятида фаолият юритувчи “Business” МЧЖ (номи ўзгартирилган) фаолиятида ўтказилган текширув натижасидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Андижон вилояти ДСБ томонидан Жамият фаолиятида сайёр солиқ текшируви ўтказилган ва натижаси бўйича тадбиркорга нисбатан 1,2 миллиард сўмлик жарима қўллаш тўғрисида қарор қабул қилинган.
Таъкидлаш лозимки, текширув давомида солиқ органи ходимлари томонидан текширув билан боғлиқ ҳужжатлар тегишли тартибда тадбиркорга тақдим этилмаган.
Ваҳоланки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 13 сентябрдаги ПҚ-374-сонли қарори билан тасдиқланган Назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ва профилактика тадбирларини ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомнинг 7-бандида текширувларни ўтказишда назорат қилувчи органлар мансабдор шахсларининг мажбуриятлари белгилаб қўйилган.
Аввалироқ, ушбу ҳолат юзасидан Андижон туманлараро маъмурий судининг қарори билан ДСБ зиммасига солиқ текшируви давомида аниқланган солиққа оид ҳуқуқбузарликлар материалларини қонун талабларига асосан қайтадан кўриб чиқиш ва қонуний қарор қабул қилиш мажбурияти юклатилган бўлсада, суд қарори ижроси таъминланмаган.
Шунга кўра, Андижон туманлараро маъмурий суди томонидан, юқоридаги ҳуқуқбузарликлар инобатга олган ҳолда, солиқ органининг Жамиятга нисбатан жарима солиш тўғрисидаги қарори ҳақиқий эмас деб топилди.

Отменено необоснованное решение о наложении штрафа в отношении предпринимателя
ООО «Business» (название изменено), осуществляющее деятельность в Андижанской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с несогласием с итогами проведенной в его деятельности проверки.
Согласно фактам обращения, ГНУ Андижанской области проведена выездная налоговая проверка в деятельности Общества, по итогам которой принято решение о наложении на предпринимателя штрафа в размере 1,2 миллиардов сумов.
Следует отметить, что в ходе проверки сотрудниками налогового органа предпринимателю в установленном порядке не предоставлены документы, связанные с проведением проверки.
Однако пункт 7 Положения «О порядке проведения контролирующими органами проверок и профилактических мероприятий в деятельности субъектов предпринимательства», утвержденный постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 сентября 2022 года № ПП-374, определяет обязанности должностных лиц контролирующих органов в ходе проведения проверок.
Ранее, решением Андижанского межрайонного административного суда на ГНУ была возложена задача провести повторное изучение материалов по правонарушениям, выявленным в ходе налоговой проверки, на соответствие требованиям законодательства и принять законное решение, однако исполнение данного решения суда не было обеспечено.
Принимая во внимание вышеуказанные правонарушения, решение налогового органа о наложении штрафа в отношении предпринимателя признано недействительным Андижанским межрайонным административным судом.