Юридик шахс ташкил этмасдан ходимларга ойлик тўлаш мумкинми?
Юридик шахс ташкил этмаган ҳолда тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланмоқчиман. Ишчиларни ёллаб, уларга маош тўласам бўладими? Бунинг қонуний асоси қандай?
Жавоб:
Ўзбекистон Республикасининг «Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида»ги Қонуни 6-моддасига кўра, якка тартибдаги тадбиркор Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланган тартибда ходимларни ёллашга ҳақли.
Ҳунармандчилик фаолиятини амалга ошираётган якка тартибдаги тадбиркорлар товарлар тайёрлаш (ишлар бажариш, хизматлар кўрсатиш) учун шогирдларни уларга тегишлича ҳақ тўлаган ҳолда жалб этишга ҳақлидир.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг «Якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан ёлланган ходимларни давлат солиқ хизмати органларида ҳисобга қўйиш ҳамда солиқ солинадиган даромадлар ва чегириладиган харажатлар ҳисобини юритишни тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 22.11.2021 йилдаги 707-сон Қарорига кўра, якка тартибдаги тадбиркорларга қонунчилик ҳужжатларида белгиланган фаолият турлари бўйича беш нафаргача ходимларни ёллаши мумкин.
Якка тартибдаги тадбиркор томонидан ёлланган ходимлар электрон тартибда шахсий кабинет ёки мобил илова орқали давлат солиқ органларида рўйхатга қўйилади.
Якка тартибдаги тадбиркор томонидан меҳнат дафтарчаси юритилмайди.
Якка тартибдаги тадбиркор билан меҳнат муносабатларига киришган жисмоний шахсларга якка тартибдаги тадбиркор сифатида қаралмайди ва улар якка тартибдаги тадбиркор номидан ҳуқуқий ҳужжатларни имзолаш ҳуқуқига эга эмас.
ходимларни ёллаган ҳолда тадбиркорлик фаолиятини амалга оширадиган якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан фаолият фақат битта манзил бўйича шохобчада амалга оширилади.

Можно ли платить зарплату работникам без образования юридического лица?
Я хочу заниматься бизнесом без образования юридического лица. Могу ли я нанимать и платить работникам? Какова правовая основа для этого?
Ответ:
Согласно статье 6 Закона Республики Узбекистан «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» индивидуальный предприниматель вправе осуществлять найм работников в порядке, установленном Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Индивидуальные предприниматели, осуществляющие ремесленническую деятельность, вправе привлекать для изготовления товаров (работ, услуг) учеников с выплатой им соответствующего вознаграждения.
Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22.11.2021 г. №707 О мерах по постановке на учет сотрудников, нанятых индивидуальными предпринимателями, в органах государственной налоговой службы и регулированию учета налогооблагаемого дохода и вычитаемых расходов, индивидуальные предприниматели могут нанимать до пяти работников для видов деятельности, установленных законодательством.
Сотрудники, принятые на работу индивидуальным предпринимателем, проходят электронный учет в органах государственной налоговой службы через личный кабинет или мобильное приложение.
Индивидуальный предприниматель не ведет трудовую книжку.
Физические лица, вступившие в трудовые отношения с индивидуальным предпринимателем, не считаются индивидуальными предпринимателями и не вправе подписывать правоустанавливающие документы от имени индивидуального предпринимателя.
Индивидуальными предпринимателями, осуществляющими предпринимательскую деятельность путем найма работников, деятельность осуществляется только в филиале по одному адресу.