Бизнес-омбудсман кўмагида фермерга ноқонуний олиб қўйилган трактори қайтарилди
Жорий йил 17 ноябрда Kun.uz сайтида Қашқадарё вилояти Нишон туманида фермерлар Мажбурий ижро бюроси томонидан босим бўлаётгани, уларнинг номида бўлган техникалар ноқонуний равишда олиб кетилгани ҳақида маълум қилинганди.
Хусусан, “Samandar Nur” фермер хўжалигига қарашли қарийб бир миллиард сўмлик техника олиб кетилгани, техника банк кредити маблағига олинганлиги, ҳали тўлалигича фермернинг ихтиёрига ўтмагани таъкидланганди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил девони томонидан Қашқадарё вилояти Нишон туманида фаолият кўрсатувчи “Samandar Nur” фермер хўжалиги раҳбари А.Болтаевнинг мурожаати ўрганилди.
Маълум бўлишича, Мажбурий ижро бюроси Нишон тумани бўлими томонидан солиқ органининг қарорларига асосан “Самандар нур” фермер хўжалигидан жами 35.053.979 сўм ундиришга оид 01.02.2022 йилдан 23.10.2022 йилга қадар 5 та ижро иши қўзғатиш тўғрисида қарорлар қабул қилинган.
Бироқ давлат ижрочилари томонидан қарздор ижро иши қўзғатилганлиги тўғрисидаги қарорлар билан таништирилмаган ҳолда, гаровда турган ҳайдов трактори хатланиб, аукционда сотиш учун олиб кетилган.
Мурожаатда қайд этилган ҳолатлар бўйича давлат ижрочиларининг ҳаракатларида қонун бузилишлари мавжудлиги сабабли Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил томонидан Мажбурий ижро бюросига қонунчиликнинг аниқланган бузилишларини, уларга имкон берувчи сабаблар ва шарт-шароитларни бартараф этиш тўғрисида тақдимнома киритилди.
Шунингдек, А.Болтаев томонидан давлат ижрочиларининг ҳаракатларини ғайриқонуний деб топишга оид Қарши туманлараро маъмурий судига киритилган ариза юзасидан бўлган суд мажлисларида Вакил девони ходимлари иштирок қилиб, фермер хўжалигининг ҳуқуқлари ҳимоя қилинди.
Суднинг 29.11.2022 йилдаги ҳал қилув қарорига асосан фермер хўжалигининг аризаси қаноатлантирилиб, давлат ижрочиларининг хатти-ҳаракатлари ғайриқонуний деб топилди ва тракторни чиқариб бериш мажбурияти юкланди.
Натижада, 07.12.2022 йилда трактор хатловдан чиқарилиб, А.Болтаевга топширилди ва унинг бузилган ҳуқуқлари тикланди.

При поддержке Бизнес-омбудсмана фермеру вернули незаконно конфискованный трактор
17 ноября текущего года на сайте Kun.uz было информировано о подвергании давлению фермеров Нишанского района Кашкадарьинской области со стороны Бюро принудительного исполнения, незаконном изъятии техники, являющейся их собственностью.
В частности, было отмечено, что была изъята техника на сумму почти один миллиард сумов, принадлежащая фермерскому хозяйству «Samandar Nur», котороя была приобретена за счет банковского кредита, в связи с чем ещё не полностью находится в распоряжении фермера.
Аппаратом Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте Республики Узбекистан изучено обращение Болтаева А., руководителя фермерского хозяйства «Samandar Nur», осуществляющего деятельность в Нишанском районе Кашкадарьинской области.
Как было установлено, на основании решений налогового органа Нишонским районным отделением Бюро принудительного исполнения приняты решения о возбуждении 5 исполнительных дел с 01.02.2022 по 23.10.2022 по взысканию с фермерского хозяйства «Samandar Nur» 35 053 979 сум.
Однако, не известив о постановлении о возбуждении исполнительного дела в отношении должника государственными исполнителями был конфискован и вывезен для продажи через аукцион трактор, находящийся под арестом.
В связи с наличием нарушений законодательства в действиях государственных исполнителей Уполномоченным по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства внесено представление в Бюро принудительного исполнения об устранении выявленных нарушения закона, причин и условий, допустивщих их совершению.
Также, права фермерского хозяйства были защищены при участии Бизнес-омбудсмана в судебных заседаниях по заявлению Болтаева А. о признании неправомерными действий государственных должностных лиц, внесенного в Каршинский межрайонный административный суд.
На основании решения суда от 29.11.2022 заявление фермерского хозяйства удовлетворено, действия государственных служащих признаны незаконными, была наложена обязанность возвращения изъятого трактора.
В результате 07.12.2022 г. трактор был списан из инвентаризации и передан Болтаеву А., а его нарушенные права восстановлены.