Жорий йил 5 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида Президент Ш.Мирзиёвнинг тадбиркорлар билан “Очиқ мулоқоти”дан сўнг амалга оширилган ишлар юзасидан матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари Ислом Жасимов, Президент ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ўринбосари Жамшид Урунов ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги бошқарма бошлиғи Баҳром Худойбердиев иштирок этди.
Президент ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ўринбосари Жамшид Урунов ҳозирги тадбиркорлик соҳасидаги қонунчилик асосан имтиёзлар яратиш, имкониятларни кенгайтириш, қўшимча тўсиқларни олиб ташлашга қаратилгани, бу тенденция келгусида ҳам сақланиб қолишини таъкидлаб ўтди.
2022 йилги “Очиқ мулоқот” якунлари бўйича қабул қилинган қарор билан биринчи марта Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари раислигида Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича жамоатчилик кенгаши ташкил қилинди.
Президентнинг тадбиркорлар билан «Очиқ мулоқот»ида
белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича Қарор билан 42 та банддан иборат
«йўл харитаси» тасдиқланган.
Ушбу “Йўл харитаси” ижроси бўйичақуйидаги ишлар амалга
оширилди:
– Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тадбиркорлик
субъектлари фаолиятида текширувлар ўтказишни мувофиқлаштириш тартибини
такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
– “Тадбиркорлик субъектларининг банк ҳисобрақамидаги пул
маблағлари дахлсизлиги таъминланиши муносабати билан айрим қонун ҳужжатларига
ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонун лойиҳаси,
– Вазирлар Маҳкамасининг “Кичик саноат зоналарида фаолият
юритаётган тадбиркорларга иштирокчи мақомини бериш тўғрисида”ги фармойиши
лойиҳаси;
– Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқий ҳимоясини янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони лойиҳалари ишлаб чиқилиб, Вазирлар Маҳкамасига киритилди.

5 декабря т.г. в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция касательно работ, предпринятых после «Открытого диалога» Президента Ш.Мирзиёева с предпринимателями.
В нем приняли участие первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ислам Джасимов, заместитель Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте Жамшид Урунов и начальник управления Министерства инвестиций и внешней торговли Бахром Худойбердиев.
Заместитель Уполномоченного Президента по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства Жамшид Урунов отметил, что действующее законодательство в сфере предпринимательства в основном направлено на создание льгот, расширение возможностей, устранение дополнительных препятствий, и эта тенденция будет продолжаться в будущем.
Постановлением, принятым по итогам «Открытого диалога» 2022 года, впервые создан Общественный совет по поддержке предпринимательства под председательством руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан.
Постановлением о реализации задач, определенных в «Открытом диалоге» Президента с предпринимателями утверждена «Дорожная карта», состоящая из 42 пунктов.
В рамках реализации настоящей «Дорожной карты» были проведены следующие мероприятия:
- принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по совершенствованию порядка согласования проверок в деятельности субъектов предпринимательства».
- Разработаны и внесены в Кабинет Министров проект Закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые акты законодательства в связи с обеспечением неприкосновенности денежных средств на банковских счетах субъектов предпринимательства»,
- проект постановления Кабинета Министров «О предоставлении статуса участника предпринимателям, осуществляющим деятельность в малых промышленных зонах»;
- проект Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему усилению правовой защиты субъектов предпринимательства».