Давлат идораси тадбиркорга 47,5 миллион сўм тўлайди
Наманган вилоятида фаолият кўрсатувчи “Alfa” МЧЖ (номи ўзгартирилган) шартнома бўйича тўловларни давлат идорасидан ундиришда қийинчиликларга дуч келиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Жамият ва Давлатобод туман мактабгача таълим бўлими ўртасида таъмирлаш ишларини амалга ошириш  тўғрисида шартнома тузилган. Жамият томонидан барча ишлар бажарилганлигига қарамасдан, белгиланган тўловлар амалга оширилмаган.
Бизнес-омбудсман томонидан Наманган туманлараро иқтисодий судига киритилган даъво аризаси натижасида Давлатобод туман Мактабгача таълим бўлими ҳисобидан Жамият фойдасига 47,5 миллион сўмлик қарздорликни ундириш белгиланди.

Государственный орган выплатит предпринимателю 47,5 миллионов сумов
ООО «Alfa» (название изменено), осуществляющее деятельность в Наманганской области, столкнулось с проблемами во взыскании средств с государственного органа по договору и обратилось к Бизнес-омбудсману.
В частности, между Обществом и Отделом дошкольного образования Давлатабадского района заключен договор о выполнении ремонтных работ.  Несмотря на то, что Обществом выполнена вся работа, установленные платежи не были выплачены.
В результате иска, внесенного Бизнес-омбудсманом в Наманганский межрайонный экономический суд, установлено взыскание со счёта Отдела дошкольного образования Давлатабадского района в пользу Общества задолженности в размере 47,5 миллион сумов.