Бизнес-омбудсман ёрдамида 2 317 та тадбиркорнинг ҳуқуқлари тикланди
Жорий йилнинг 1-ярим йиллигида тадбиркорлик субъектларидан Бизнес-омбудсманга жами 4 732 та мурожаат келиб тушган бўлиб, 2 317 та (49 фоиз) тадбиркорнинг ҳуқуқлари тикланди, қолган мурожаатлар бўйича ҳуқуқий тушунтириш берилди.
Келиб тушган мурожаатлар хусусиятлари бўйича таҳлил этилганда:
- 16,1 фоизи солиққа оид;
- 13,5 фоиз ер ва бино билан боғлиқ;
- 12,8 фоиз инфратузилма;
- 11,7 фоиз банклар;
- 5,9 фоиз суд ва бошқа масалаларга тўғри келади.
Келиб тушган мурожаатлар асосида тадбиркорлар манфаатларида 1 103 та таъсир чораси қўлланилиб, шундан давлат органлари ва ташкилотларига 83 та тақдимнома, 39 та хулоса ва 62 та огоҳномалар киритилди.
Қўлланилган таъсир чоралари натижасида қонунбузилиши ҳолатларига йўл қўйган мансабдор ва масъул шахсларнинг 54 нафарига интизомий жазо чоралари қўлланилган.
Шу билан бирга, тадбиркорлик субъектлари манфаатида судларга жами 161 та даъво аризаси ва шикоят билан мурожаат этилди. Натижада, 20,7 миллиард сўмлик аризалар тадбирколар фойдасига қаноатлантирилиб, уларнинг жами 433 гектар ер майдонларига бўлган мулк ҳуқуқлари тикланди.
Ўз навбатида, давлат органларининг 758 нафар мансабдор ва масъул шахсларига нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги баённомалар расмийлаштирлди ва 355 миллион сўм жарима қўлланилди.
Ушбу ишларнинг идоралар кесимида ажратадиган бўлсак, энг кўп маъмурий баённомалар Қурилиш вазирлиги 145 та, Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси 129 та, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш қўмитаси 91 та, Солиқ идоралари 67 та ва 326 та бошқа идоралар ходимларига нисбатан расмийлаштирилган.
Маъмурий ҳуқуқбузарликларга оид ишларнинг ҳусусиятлари бўйича гапирадиган бўлсак, мансабдорлар томонидан 250 та ҳолатда Жисмоний ва юридик шахслар мурожаатлари тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузиш, 232 та ҳолатда Тадбиркорлик субъектлари фаолиятини текшириш, 194 та ҳолатда Давлат хизматлари кўрсатиш соҳасидаги қонун ҳужжатларини бузиш ва 82 та ҳолатда бошқа ҳуқуқбузарликларга тўғри келмоқда.
Ҳудудулар кесимида, энг кўп маъмурий ҳуқуқбузарликлар бўйича расмийлаштирилган ва кўриб чиқилган баённомалар сони Тошкент шаҳри 81 таҚашқадарё вилояти 76 та  ва Наманган вилоятига 73 та тўғри келмоқда.

Благодаря помощи Бизнес-омбудсмана восстановлены права 2 317 предпринимателей
Всего за первое полугодие текущего года Бизнес-омбудсману от субъектов предпринимательства поступило 4 732 обращений, по которым восстановлены права 2 317 (49%) предпринимателей, по остальным обращениям даны правовые разъяснения.
При анализе поступивших обращений по их характеристикам выявлено, что:
- 16,1% обращений касается налогов;
- 13,5% –  земельных участков и объектов;
- 12,8% – инфраструктуры;
- 11,7% – с банками;
- 5,9% – с судами и другими сферами.
На основании поступивших обращений в интересах предпринимателей применено 1 103 мер воздействия, из них в государственные органы и учреждения внесено 83 представлений, 39 заключений и 62 предупреждения.
В результате примененных мер воздействия в отношении 54 должностных и ответственных лиц, допустивших правонарушения, применены меры дисциплинарного взыскания.
При этом в суды в интересах субъектов предпринимательства внесен 161 иск и жалоба. В результате удовлетворены заявления на сумму 20,7 млрд сумов в пользу предпринимателей, восстановлены их права собственности на земельные участки общей площадью 433 га.
В свою очередь, в отношении 758 должностных и ответственных лиц государственных органов составлены протоколы об административных правонарушениях и применены штрафы в размере 355 миллионов сумов.
Если разделить данные дела по ведомствам, то наибольшее количество административных протоколов составлено в отношении 145 сотрудников Министерства строительства, 129 сотрудников Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом, 91 сотрудника Комитета по экологии и охране окружающей среды, 67 сотрудников Налоговых органов, а также 326 сотрудников других органов.
Если говорить о специфике дел, связанных с административными правонарушениями, то в 250 случаях должностными лицами допущены нарушения по рассмотрению обращений физических и юридических лиц, в 232 случаях - по порядку проведения проверок в деятельности субъектов предпринимательства, в 194 случаях нарушения связанны с предоставлением государственных услуг, а в 82 случаях - с другими нарушениями.
В разрезе регионов наибольшее количество оформленных протоколов об административных правонарушениях приходится на город Ташкент – 81, на Кашкадарьинскую – 76 и Наманганскую области – 73.