Тадбиркорга ноқонуний олиб қўйилган ер участкасини қайтаришда ёрдам берилди
“Sharq” МЧЖ (номи ўзгартирилган) мулкий ҳуқуқлари бузилганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Самарқанд туман ҳокимининг қарори билан “Sharq” МЧЖга интенсив токзорлар барпо этиш учун 104,6 гектар ер майдони ажратиб берилган. Кейинчалик “Sharq” МЧЖнинг фаолиятида текширув ўтказилиб, Жамият мазкур ер майдонидан мақсадсиз ва самарасиз фойдаланиб келинганлиги тўғрисида Кадастр агентлигининг Самарқанд вилояти бошқармаси ва Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясининг Самарқанд вилоят бошқармаси мутахассилари  томонидан далолатнома тузилган. Натижада ер майдони мазкур далолатнома асосида ҳоким қарори билан ер заҳира фондига қайтарилди.
Таъкидлаш жоизки, тузилган далолатномага кўра, текшириш жараёнида “Sharq” МЧЖ раҳбари иштирок этган деб қайд этилган бўлсада, далолатномада унинг имзоси мавжуд эмаслиги аниқланди.
Кейинчалик маълум бўлишича, мазкур текширув Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимида рўйхатдан олинмаганлиги ва Бизнес-омбудсманни хабардор этмасдан ўтказилган. Шунингдек, Бизнес-омбудсманнинг ҳаракати натижасида текширув ўтказган мутахассислар Б.Р. ва С.У. илгари тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини текшириш тартибини бузганликлари учун маъмурий жавобгарликка тортилганлиги аниқланди
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркор манфаатида Олий судига киритилган кассация шикояти натижасида, ҳокимнинг “Sharq” МЧЖга тегишли ер майдонини ер заҳира фондига қайтариш тўғрисидаги қарори  амалдаги қонун талабларига жавоб бермаслиги таъкидланиб, қарор ҳақиқий эмас деб топилди.

Предпринимателю оказана помощь в возврате незаконно изъятого земельного участка
ООО «Sharq» (название изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на нарушение его имущественных прав.
Установлено, что решением хокима Самаркандского района ООО «Sharq» выделено 104,6 га земельного участка для создания интенсивных виноградников. Позже в деятельности ООО «Sharq» проведена проверка, по результатам которой специалистами Самаркандского областного управления агентства по кадастру и Самаркандского областного управления инспекции по контролю за агромышленным комплексом составлен акт о неправомерном и неэффективном использовании Обществом земельного участка. В результате на основании данного акта принято решение хокима о возврате в земли запаса данного земельного участка.
Стоит отметить, что согласно вышеупомянутому акту руководитель ООО «Sharq» принимал участие в ходе проверки, однако в самом документе его подписи не имелось.
Позже было выявлено, что данная проверка не была зарегистрирована в Единой системе электронной регистрации проверок и была проведена без уведомления Бизнес-омбудсмана. Также примечательно, что благодаря усилиям Бизнес-омбудсмана вышеупомянутые специалисты Б.Р. и С.У., проводившие проверку, ранее привлекались к административной ответственности за нарушение порядка проведения проверки деятельности субъектов предпринимательства.
По результатам кассационной жалобы, внесенной Бизнес-омбудсманом в Верховный суд в интересах предпринимателя, решение хокима о возврате земельного участка ООО «Sharq» в земли запаса признано недействительным на основании несоответствия решения требованиям действующего законодательства.