Навоийда тадбиркор фойдасига қарздорлик ундириб берилди
Навоий вилоятида фаолият кўрсатувчи “Karmana yagona servis” (номи ўзгартирилган) МЧЖ “Бизнесни ривожлантириш банки” АТБ Навоий вилоят ҳудудий бошқармасининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Маьлумотга кўра, “Бизнесни ривожлантириш банки” АТБ Навоий вилоят ҳудудий бошқармаси томонидан “Karmana yagona servis” МЧЖга кредит ажратилган. Шу билан бирга банк томонидан “Он тайм” хизмати кўрсатилиши белгиланган.
Кредит суммасини қайтариш бўйича тўловлар тадбиркор томонидан ўз вақтида амалга оширилганлиги, бироқ унга “Он тайм” хизмати кўрсатилмаганлиги сабабли ортиқча тўланган 50 млн сўмни қайтариш бўйича тадбиркор Кармана туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритади.
Суднинг ҳал қилув қарорига кўра “Бизнесни ривожлантириш банки” АТБ Навоий вилоят ҳудудий бошқармаси томонидан ортиқча тўланган 50 млн сўм тадбиркор фойдасига ундирилиши белгиланганлигига қарамай, қарз банк томонидан жамиятга тўлаб берилмаган.
Мазкур ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан кўрилган cаъй-ҳаракатлар натижасида “Бизнесни ривожлантириш банки” АТБ Навоий вилоят ҳудудий бошқармаси томонидан жамитяга қарздорлик тўлиқ ундириб берилди.

В Наваи в пользу предпринимателя взыскана задолженность
Руководитель ООО «Karmana yagona servis» (наименование изменено), осуществляющее деятельность в Навоийской области, недовольный поведением регионального отделения АКБ «Банк развития бизнеса», обратился к Бизнес-омбудсману.
Согласно информации, Навоийским областным управлением АКБ «Банк развития бизнеса» ООО «Karmana yagona servis» был предоставлен кредит. При этом, было принято, что банком будут предоставлены услуги «On Time».
В связи со своевременным произведением предпринимателем платежей по возврату суммы кредита, а также не предоставлением со стороны банка услуг «On Time», предприниматель обратился с иском в Карманинский межрайонный экономический суд о возврате излишне уплаченной суммы в размере 50 миллионов сумов.
Несмотря на принятие решения судом о взыскании 50 миллионов сумов, переплаченных территориальному управлению АКБ «Банк развития бизнеса», задолженность не была выплачена обществу.
В результате принятых Бизнес-омбудсманом мер в данной ситуации, задолженность перед обществом была полностью взыскана с территориального управления «Банка развития бизнеса.