Тадбиркорнинг мурожаатини вақтида кўрмаган банк ходими жазоланди
Давлат органларига, қолаверса, давлат иштирокидаги ташкилотларга йўлланган тадбиркорлик субъектларининг мурожаатларини кўриб чиқиш муддатларини узрли сабабларсиз бузиш, ёзма ёхуд электрон шаклда жавоб юбормаслик каби қонунбузилиш ҳолатларига йўл қўйилмайди.
Андижон туманида фаолият юритувчи «Ҳамкор» (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари мулкларини гаровдан чиқариб беришни сўраб “Ипотека-банк” АТИБ Андижон вилоят филиалига мурожаат қилгани, лекин мурожаатни кўриб чиқиш муддатларига риоя қилинмаганидан шикоят қилиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Шунга кўра Вакил девони ходимлари томонидан банкнинг мансабдор шахсига нисбатан МЖтКнинг 43-моддаси билан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, жарима тайинлаш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Маълумки, қонунчилигимизда ариза ёки шикоят масалани мазмунан ҳал этиши шарт бўлган давлат органига, ташкилотга ёки уларнинг мансабдор шахсига келиб тушган кундан эътиборан 15 кун ичида, қўшимча ўрганиш ва (ёки) текшириш, қўшимча ҳужжатларни сўраб олиш талаб этилганда эса, 1 ойгача бўлган муддатда кўриб чиқилади.
Таклиф давлат органига, ташкилотга ёки уларнинг мансабдор шахсига келиб тушган кундан эътиборан 1 ойгача бўлган муддатда кўриб чиқилади, қўшимча ўрганишни талаб этадиган таклифлар бундан мустасно бўлиб, бу ҳақда таклифни киритган жисмоний ёки юридик шахсга 10 кунлик муддатда ёзма шаклда хабар қилинади.

Сотрудник банка, не рассмотревший обращения предпринимателя в установленные сроки, был оштрафован
Не допускается нарушение сроков рассмотрения обращений субъектов предпринимательства, направленных в государственные органы, хокимияты, организации с государственным участием, без уважительных причин, а также не направление ответа в письменной или электронной форме.
Руководитель ООО "Ҳамкор" (название изменено), действующего в Андижанском районе, обратился в Андижонский областной филиал АКИБ "Ипотека-банк" с просьбой о выводе своего имущества из залога. Однако, по его словам, сроки рассмотрения его обращения не были соблюдены, что послужило поводом для обращения к Бизнес-омбудсману.
В связи с этим, сотрудниками аппарата Уполномоченный в отношении должностного лица банка был составлен протокол об административном правонарушении по статье 43 КоАО РУз и вынесено решение о наложении штрафа.
Согласно нашему законодательству, заявление или жалоба рассматривается в течение 15 дней со дня поступления в государственный орган, организацию или их должностному лицу, которые обязаны разрешить вопрос по существу, а когда требуется дополнительное изучение и (или) проверка, запрос дополнительных документов — в срок до одного месяца.
Предложение рассматривается в срок до одного месяца со дня поступления в государственный орган, организацию или их должностному лицу, за исключением тех предложений, которые требуют дополнительного изучения, о чем в письменной форме сообщается физическому или юридическому лицу, внесшему предложение, в десятидневный срок.