Тадбиркорлар фаолиятини ноқонуний текширган мансабдор шахслар жаримага тортилди
Бугунги кунда мамлакатимизда қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш, тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш, тадбиркорларнинг эмин-эркин фаолият юритишларини таъминлаш, назорат қилувчи органларнинг тадбиркорлик субъектлари фаолиятига аралашувини, ноқонуний текширишлар ўтказилишининг олдини олиш борасида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 15 мартдаги “Тадбиркорлик фаолиятини ҳимоя қилиш тизимини тубдан такомиллаштириш ва прокуратура органлари фаолиятини оптималлаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига асосан, 2019 йилнинг 1 апрелидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган текширувларни мувофиқлаштириш ва назорат қилувчи органлар томонидан ўтказиладиган текширувларнинг қонунийлиги устидан назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил – Бизнес-омбудсман томонидан амалга оширилиши белгиланган.
Тадбиркорлик субъекти фаолияти юзасидан ўтказиладиган ноқонуний текширув ва текширишда белгиланган қатъий талабларга амал қилмаслик ҳолатлари тадбиркорнинг интилиши, эркин иш олиб бориши, ишбилармонлик муҳитига салбий таъсир кўрсатади.
Шундай ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида Бизнес-омбудсман томонидан доимий равишда мониторинг ўтказилади. Мониторинглардан бирининг натижасида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси (кейинги ўринларда-Инспекция) Андижон вилояти бошқармаси ва туман-шаҳар бўлимлари инспекторлари томонидан тадбиркорлик субъектларида ноқонуний текширишлар ўтказиш ҳолатлари аниқланди.
Хусусан, Андижон вилояти бошқармасининг ходимлари томонидан Улуғнор туманидаги “Ҳошимжон оиласи” ва “Қоракалтак” фермер хўжаликларида текшириш бўйича тегишли буйруғи чиқарилмаган ҳолда ноқонуний текшириш ўтказилган. Ўрганишлар натижасида инспекциянинг жами 16 нафар инспектори томонидан ана шу каби ноқонуний текширишлар ўтказилганлиги маълум бўлди.
Тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини давлат томонидан назорат қилиш тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузишда айбдор бўлган шахслар жавобгарликка тортилиши белгиланган.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 2412-моддасига асосан Бизнес-омбудсман ходимлари томонидан, тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ноқонуний текширишлар ўтказган Инспекция ходимларига нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённомалар расмийлаштирилиб, судга юборилди.
Суд қарори билан юқорида айтиб ўтилган текширишлар ноқонуний деб топилиб, ҳуқуқбузарларга нисбатан жарима солинди.
Мамлакатимиз иқтисодий салоҳиятини юксалтиришга қаратилган ислоҳотлар жараёнида тадбиркорлик ва кичик бизнесни ривожлантириш бўйича қулай шароит яратиш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг манфаат ва ҳақ-ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, қонун устуворлигини таъминлашга барча назорат қилувчи органлар яқиндан ёрдам бериши муҳимдир.

Должностные лица оштрафованы за проведение незаконной проверки в деятельности предпринимателей
Сегодня в нашей стране осуществляется масштабная работа по созданию благоприятной деловой среды, поддержке предпринимательства, обеспечению свободной предпринимательской деятельности, недопущению вмешательства и проведения незаконных проверок со стороны контролирующих органов в деятельности субъектов предпринимательства.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 15 марта 2019 года «О мерах по коренному совершенствованию системы защиты предпринимательской деятельности и оптимизации деятельности органов прокуратуры» с 1 апреля 2019 года координация проверок деятельности субъектов предпринимательства и контроль за законностью их проведения контролирующими органами осуществляются Уполномоченным при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства - Бизнес-омбудсманом.
Проведение незаконных проверок и несоблюдение требований проведения проверок деятельности субъектов предпринимательства негативно отражаются на свободе предпринимательской деятельности и на деловой среде в целом.
В целях предотвращения подобных случаев, Бизнес-омбудсманом на постоянной основе проводится мониторинг. Результат одного из мониторингов выявил случаи проведения незаконных проверок деятельности субъектов предпринимательства инспекторами Андижанского областного управления и территориальных подразделений Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее-Инспекция).
В частности, сотрудниками управления Андижанской области проведена проверка деятельности фермерских хозяйств «Хошимжон Оиласи» и «Каракалтак» в Улугнорском районе Андижанской области без соответствующего приказа. Благодаря мониторингу выявлено, что подобные незаконные проверки проведены 16 инспекторами инспекции.
Нормативно-правовыми актами предусмотрено привлечение к ответственности виновных в нарушении требований законодательства о государственном контроле деятельности субъектов предпринимательства.
В соответствии со статьей 2412 Кодекса об административной ответственности сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана оформлены и направлены в суд протоколы об административных правонарушениях в отношении сотрудников Инспекции, проводивших незаконные проверки деятельности предпринимателей.
Решением суда вышеупомянутые проверки признаны незаконными, а в отношении правонарушителей наложены штрафы.
В процессе реформ, направленных на повышение экономического потенциала страны, важно, чтобы все контролирующие органы активно содействовали в создании благоприятных условий для развития предпринимательства и малого бизнеса, поддержке предпринимателей, защите их интересов и прав, а также в обеспечении верховенства закона.