Давлат молиявий назорат бошқармасининг 13 нафар мансабдор шахси жавобгарликка тортилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 13 сентябрдаги ПҚ-374-сон қарори билан тасдиқланган “Назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ва профилактика тадбирларини ўтказиш тартиби тўғрисида”ги Низом талабларига асосан тадбиркорлик субъектлари фаолиятини текшириш ҳақидаги буйруқ қонун ҳужжатларига мувофиқ бўлиши, текшириш дастур асосида амалга оширилиши ва текшириш давомида тадбиркорлик субъекти раҳбарига қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ҳуқуқлар тушунтирилиши қатъий белгиланган.
Мазкур талабларга риоя қилмаган назорат қилувчи органлар мансабдор шахслари тегишли жавобгарликка тортилиши мустаҳкамланган.
Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказилган текширишлар доимий таҳлил қилиб борилмоқда.
Ана шундай таҳлил натижаларига кўра, Наманган вилояти Давлат молиявий назорат бошқармаси томонидан ўтказилган текширишлар давомида тадбиркорлик субъектлари фаолиятини текширишларини тартибга солувчи қонунчилик ҳужжатлари талабларига риоя қилинмаганлиги аниқланган.
Жумладан, Наманган вилояти Давлат молиявий назорат бошқармаси мансабдор шахслари томонидан “Standart” МЧЖ (номи ўзгартирилган) фаолиятида текшириш ўтказилган.
Буни қарангки, текшириш “Standart” МЧЖ фаолиятини текширишга оид бўлмаган буйруқ асосида ўтказилиб, текшириш дастурисиз амалга оширилган ҳамда тадбиркорга қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ҳуқуқлари тушунтирилмасдан амалдаги норматив ҳужжатлар талаблари бузилган.
Шу каби ҳолатлар Наманган вилояти Давлат молиявий назорат бошқармаси мансабдор шахслари томонидан 30 га яқин тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказилган текширишларда ҳам такрорланган.
Мазкур қонунбузилиши ҳолатлари юзасидан Наманган вилояти Давлат молиявий назорат бошқармасининг 13 нафар мансабдор шахсларига нисбатан Ўзбекистон Республикасининг маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 2412-моддасига асосан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома расмийлаштирилди.

Были привлечены к ответственности 13 должностных лиц государственного управления финансового контроля
Проверки, проводимые в деятельности предпринимателей, находятся под особым контролем.
Согласно требованиям Положения «О порядке проведения контролирующими органами проверок и профилактических мероприятий в деятельности субъектов предпринимательства», утвержденного постановлением Президента Республики Узбекистан от 13.09.2022 г. № ПП-374 определено, что порядок проверки деятельности субъектов предпринимательства должен быть установлен в соответствии с законодательством, проверка должна проводиться на основании программы, а при проверке руководителю субъекта предпринимательства должны быть разъяснены права.
Установлено, что при не соблюдении данных требований должностные лица надзорных органов могут быть привлечены к соответствующей ответственности.
Сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана постоянно анализируются проверки, проводимые в деятельности субъектов предпринимательства.
По результатам такого анализа было установлено не соблюдение требований законодательных актов, регламентирующих проведение проверок субъектов предпринимательства, в ходе проверок, проведенных Управлением государственного финансового контроля Наманганской области.
В частности, должностными лицами Управления государственного финансового контроля Наманганской области была проведена проверка деятельности ООО «Стандарт» (наименование изменено).
Проверка была проведена на основании приказа, не связанного с проверкой деятельности ООО «Стандарт», а также нарушены требования действующих нормативных документов, путем проведения проверки без программы и без разъяснения прав предпринимателя, установленных в законодательных актах.
Аналогичные ситуации повторились при проверках, проведенных должностными лицами Управления государственного финансового контроля Наманганской области в деятельности около 30 субъектов предпринимательства.
На основании статьи 2412 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан в отношении 13 должностных лиц Управления государственного финансового контроля Наманганской области в связи с настоящими правонарушениями составлены протоколы об административном правонарушении.