Қайта текширув ўтказгани учун мансабдор шахс жаримага тортилди
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 13.09.2022 йилдаги ПҚ-374-сон қарорининг 3-бандига кўра, назорат қилувчи органлар тадбиркорлик субъектининг илгари текширилган фаолият давридаги предмети ва объекти бўйича қайта текширув ўтказишга ва тадбиркорлик субъекти томонидан аввал тақдим этилган ҳужжатларни талаб қилишга ҳақли эмас.
Бироқ айрим назорат органлари томонидан тадбиркорлик субъектларини қонунга хилоф равишда қайта-қайта текшириш ҳолатлари учрамоқда.
Хусусан, Қарши шаҳрида фаолият юритувчи “P.B.D” МЧЖнинг (номи ўзгартирилган) фаолияти солиқ органи томонидан муқаддам камерал солиқ текширувидан ўтказилган. Шунга қарамай, Қашқадарё вилояти солиқ бошқармаси мансабдор шахси тадбиркорлик субъектининг мазкур даврдаги фаолиятини қонунга хилоф равишда қайта текшириш ташаббуси билан чиққан. Шунга кўра Бизнес-омбудсман девони томонидан маъмурий жавобгарликка тортилиши, хусусан, унга нисбатан БҲМнинг 20 баравари миқдорида жарима жазоси тайинланди.

Было оштрафовано должностное лицо за проведение повторной проверки
Как известно, согласно пункту 3 Постановления Президента Республики Узбекистан от 13.09.2022 года ПП-374, контролирующие органы не вправе вновь проводить проверку на предмет и объект по ранее проверенному периоду деятельности субъекта предпринимательства и истребовать документы, ранее предъявленные субъектом предпринимательства.
Однако встречаются случаи проведения повторных незаконных проверок субъектов предпринимательства некоторыми контролирующими органами.
В частности, несмотря на проведение ранее налоговым органом проверки в деятельности ООО «P.B.D» (наименование изменено), действующего в г. Карши, должностное лицо налогового управления по Кашкадарьинской области выступило с инициативой незаконной повторной проверки деятельности субъекта предпринимательства за тот же период, в связи с чем было обеспечено привлечение его к административной ответственности со стороны Аппарата Бизнес-омбудсмана. В частности, в отношении должностного лица наложен штраф в размере 20-кратного размера БРВ.