Транспорт вазирлиги ҳамда тизимдаги ташкилотларида ўтказилган ўрганишлар натижалари
“Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил тўғрисида”ги Қонуннинг 7-моддаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 27 июлдаги ПФ-178-сон Фармони 5-бандига кўра, Тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакил давлат органлари томонидан тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатларига риоя этилиши юзасидан назоратни амалга ошириши белгиланган.
Вакил девонининг 2023 йил Иш режасига асосан жорий йилнинг биринчи ярим йиллигида Транспорт вазирлиги ҳамда тизимдаги ташкилотларида ўрганишлар ўтказилди.
Ўтказилган ўрганишларда жами 680 та ҳолатда тадбиркорларнинг ҳуқуқлари бузилганлиги аниқланди (шундан жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўришда 390 та, тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказилган текширишда 237 та, лицензиялаш ва рухсат бериш соҳасида 60 та).
Жумладан, энг кўп қонунбузилишлар Тошкент шаҳри (145 та), Қорақалпоғистон Республикаси (95 та), Наманган (93 та) ва Бухоро (75 та) ҳисобига тўғри келади.
Мисол учун, “INSTANT TAXI” МЧЖнинг йўловчиларни енгил автомобилларда ташиш учун лицензия варақасини олиш юзасидан юборган 2022 йил 6 июлдаги сўровномаси Тошкент шаҳар транспорт бошқармаси ходими томонидан асоссиз рад этилган.
Транспорт вазирлиги ҳамда тизимдаги ташкилотларида ўтказилган ўрганиш натижасида 174 нафар ходимга нисбатан маъмурий баённомалар расмийлаштирилган.

Результаты изучений, проведенных в Министерстве транспорта и структурных подразделениях
Согласно статье 7 Закона «Об Уполномоченном по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте Республики Узбекистан» и пункту 5 Указа Президента Республики Узбекистан № УП-178 от 27 июля 2022 года установлено, что Уполномоченный по защите прав предпринимателей осуществляет контроль за соблюдением прав и законных интересов субъектов предпринимательства государственными органами.
На основании Плана работы Уполномоченного на 2023 год в первом полугодии текущего года были проведены изучения в Министерстве транспорта и структурных подразделениях.
В ходе проведенного изучения установлено, что права предпринимателей были нарушены в 680 случаях (в том числе 390 при рассмотрении обращений физических и юридических лиц, 237 при проверке деятельности субъектов предпринимательства, 60 в лицензионно-разрешительной сфере).
В частности, больше всего нарушений было выявлено в городе Ташкенте (145), Республике Каракалпакстан (95), Наманганской области (93) и Бухарской области (75).
Например, запрос, направленный ООО «INSTANT TAXI» 6 июля 2022 года по поводу получения лицензионного листа на перевозку пассажиров легковыми автомобилями, необоснованно был отклонен сотрудником Ташкентского городского управления транспорта.
По результатам изучения, проведенного в Министерстве транспорта и и структурных подразделениях, составлены административные протоколы в отношении 174 сотрудников.