Бизнес-омбудсман ёрдамида тадбиркорнинг мурожаати ижобий ҳал этилди
Наманган вилояти Тўрақўрғон туманида фаолият юритувчи “Servis-S” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари корхона томонидан бажарилган қурилиш ишлари учун вилоят Ғазначилик бошқармаси пул маблағлари ажратиб бермаётганидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, хусусий корхона раҳбари ҳамда Наманган вилоят ягона буюртмачи инжинеринг компанияси ўртасида 2021 йил 5 июнда 3,2 миллиард сўм миқдоридаги шартнома тузилган. Шунга асосан Тўрақўрғон туманидаги мактабгача таълим ташкилотида реконструкция ишлари олиб борилган.
Бироқ Наманган вилоят Ғазначилик бошқармаси ходимлари томонидан хусусий корхонанинг “Инсофсиз ижрочиларнинг ягона реестри”ида мавжудлиги маълум қилиниб, бажарилган ишлари учун ажратилган маблағларни тўлаш тўхтатилган.
Ўзбекистон Республикасининг “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонунининг 48-моддасига кўра, инсофсиз ижрочиларнинг ягона реестрига киритилган ижрочининг икки йил давомида давлат харидларида иштирок этиши мумкин эмас. Бу муддат тугаганидан кейин ижрочи Инсофсиз ижрочиларнинг ягона реестридан чиқарилган ҳисобланади.
Бизнес-омбудсман ёрдамида бир ярим йилдан бери маблағини тўлиқ ололмай келган тадбиркорнинг мурожаати 3 кун ичида ижобий ҳал этилди. Тадбиркорлик субъектининг ҳисоб рақамига 200 млн сўм ўтказиб берилиши таъминланди.

С помощью Бизнес-омбудсмана обращение предпринимателя было разрешено положительно
Руководитель ООО «Servis-S» (наименование изменено), осуществляющего деятельность в Туракорганском районе Наманганской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на не выделение средств Областным казначейством на выполненные предприятием строительные работы.
Установлено, что между руководителем частного предприятия и единственной инжиниринговой компанией-заказчиком Наманганской области 5 июня 2021 года заключен договор на сумму 3,2 млрд. сумов. Исходя из этого, в организации дошкольного образования Туракурганского района проведены работы по реконструкции.
Однако сотрудниками Управления казначейства Наманганской области была приостановлена выплата выделенных за выполненные работ средств, сообщив о нахождении частного предприятия в «Едином реестре недобросовестных исполнителей».
Согласно статье 48 Закона Республики Узбекистан «О государственных закупках», исполнитель, включенный в Единый реестр недобросовестных исполнителей, не может участвовать в государственных закупках в течение двух лет, по истечении, которых исполнитель считается исключенным из Единого реестра недобросовестных исполнителей.
С помощью Бизнес-омбудсмана обращение предпринимателя, который полтора года не мог получить свои средства, было разрешено положительно в течение 3 дней. Обеспечен перевод 200 млн. сумов на расчетный счет субъекта предпринимательства.