Бизнес-омбудсман аралашувидан кейин ойлаб сарсон бўлган тадбиркорнинг масаласи ижобий ҳал этилди
Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи “Зафар” (номи ўзгартирилган) хусусий корхонаси раҳбари Бўш турган объектлардан самарали фойдаланишни ташкил этиш маркази масъулларининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, 2021 йил 3 март куни корхона билан марказ ўртасида мактаб ҳудудидаги бўш турган бинони ижарага олиш бўйича уч томонлама шартнома тузилган.
2022 йил 6 майда қўшимча келишув тузилиб, шартнома муддати 3 йилга узайтирилган.
Шартномада тадбиркор бинодан фойдаланганлиги учун марказга амалдаги ижара ставкаларини белгиланган муддатларда ва миқдорларда тўлаши ҳамда шартнома бўйича тўлов марказда хисобга олинган кундан бошлаб 10 банк иш куни ичида, кейинги тўловлар ҳар ойнинг 10-санасидан кечиктирмасдан тўланиши белгиланган.
Шунга қарамай, марказ томонидан 2023 йилга белгиланган ижара ставкалари кўрсатилган шартноманинг 3-иловаси аниқ сабабларсиз тадбиркорга тақдим этилмасдан келинган. Ушбу ҳолат бўйича корхона раҳбари бир неча бор мурожаат қилганида, марказ ходимлари томонидан шартнома ноқонуний узайтирилганлиги ва Президентнинг 01.07.2020 йилдаги ПҚ-4771-сонли қарори 5-банди 13-хатбошига асосан мактаб ҳудудидаги бўш турган бино электрон савдога чиқарилиши маълум қилинган.
Лекин ушбу қарорда амал қилиш муддати тугаган электрон савдолар орқали расмийлаштирилмаган шартномаларнинг муддатлари келгуси давр учун узайтирилмаслиги ва ушбу шартномалар бўйича тадбиркорлик субъектларига ижарага берилган давлат мулклари, балансда сақловчиларнинг розилиги талаб қилинмасдан 2022 йил 1 июлдан бошлаб электрон савдоларга чиқарилиши кўрсатилган.
Ваҳоланки, 2022 йил 6 майда тузилган қўшимча келишувга асосан шартнома муддати узайтирилганлиги ва ПҚ-4771-сонли қарор амалдаги шартномадан келиб чиқадиган муносабатларга таъсир кўрсатмаслиги инобатга олинмаган. Натижада, марказ ходимларининг ноқонуний хатти-харакатлари тадбиркор ҳуқуқларининг бузилишига сабаб бўлган.
Бизнес-омбудсман аралашувидан кейин корхона раҳбарининг мурожаатида кўрсатилган масала ижобий ҳал этилди.

Проблема предпринимателя разрешена положительно после вмешательства Бизнес-омбудсмана
Руководитель частного предприятия «Зафар» (наименование изменено), осуществляющего деятельность в городе Ташкенте, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на поведение сотрудников Центра по организации эффективного использования пустующих объектов.
Как было выяснено, 3 марта 2021 года между предприятием и центром заключен трехсторонний договор об аренде пустующего здания на территории школы.
Было дополнительное соглашение подписано от 6 мая 2022 г., в связи с которым срок действия контракта был продлен на 3 года.
В договоре предусмотрено, что предприниматель уплачивает центру текущие арендные ставки за пользование зданием в указанные сроки и суммы и в течение 10 банковских рабочих дней с даты платежа по договору, а последующие платежи выплачиваются не позднее 10-го числа каждого месяца.
Тем не менее приложение № 3 к договору, в котором указаны установленные центром арендные ставки на 2023 год, предпринимателю не были предоставлены по неизвестным причинам. Когда руководитель предприятия несколько раз обращался по данной ситуации, работниками центра было объяснено тем, что договор был незаконно продлен и что пустующее здание на территории школы будут выставлены на электронные торги на основании абзаца 13 пункта 5 постановления Президента от 01.07.2020 № ПП-4771
Однако в данном постановлении указано, что договоры аренды с истекшим сроком действия, не оформленные через электронные торги, не продлеваются на последующий период, и государственное имущество, переданное в аренду субъектам предпринимательства по данным договорам, без согласия балансодержателя, выставляется на электронные торги начиная с 1 июля 2022 года.
При этом не было учтено, что срок действия договора был продлен на основании дополнительного соглашения, заключенного 06.05.2022, и что постановление № ПП-4771 не затрагивает отношения, вытекающие из действующего договора. В результате неправомерные действия сотрудников центра привели к нарушению прав предпринимателя.
После вмешательства Бизнес-омбудсмана проблема, указанный в обращении руководитель предприятия, была разрешена положительно.