Бизнес-омбудсман тадбиркорни банкротликдан қутқариб қолди
Самарқанд вилоятида фаолият кўрсатувчи “Sardor” (номи ўзгартирилган) масъулияти чекланган жамияти раҳбари вилоят давлат солиқ бошқармаси томонидан ўтказилган солиқ текширувларида асоссиз молиявий жарималар қўлланилгани ва бу борадаги мурожаатлари эътиборсиз қолдирилаётганидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Мурожаатни ўрганиш вақтида ДСБнинг солиқ аудити бўйича қарорининг қабул қилинишида амалдаги қонун ҳужжатларига риоя этилмаганлиги аниқланди.
Маълум бўлишича, Жамиятнинг 2021 йил январь-ноябрь ойларидаги фаолияти юзасидан Самарқанд вилояти давлат солиқ бошқармаси томонидан 2021-2022 йилларда сайёр солиқ текшируви, камерал солиқ текшируви ва солиқ аудити ўтказилган.
2021 йил 2-13 декабрь кунлари ўтказилган сайёр солиқ текшируви натижасида солиқ объектини яшириш ҳолати юзасидан 1,2 млрд сўмга Солиқ кодексининг 223-моддасига асосан 20 фоиз миқдорида жарима қўлланилиб, Жамият томонидан 248 млн сўм жарима тўланган.
ДСБнинг 2021 йил 29 декабрдаги буйруғига асосан ўтказилган камерал солиқ текширувида қўшилган қиймат солиғи бўйича 280 млн сўм ва фойда солиғи бўйича 137 млн сўм қўшимча солиқлар ҳисобланиб, мос равишда 102 млн сўм ва 137 млн сўм ундирилган.
Камерал солиқ текшируви якунига кўра, Жамият мансабдор шахсларига нисбатан қўзғатилган жиноят иши доирасида ДСБнинг 2022 йил 25 октябрдаги буйруғига асосан солиқ аудити ўтказилди. Натижаси бўйича 2022 йил 22 декабрдаги қарорга асосан қўшилган қиймат солиғига 140 млн сўм ва фойда солиғига 21 млн сўм қўшимча солиқлар ҳисобланган.
Шунингдек, ушбу қарор асосида 938 млн сўмлик реализация қилинган товарларни солиқ органига тақдим этган ҳисоботда кўрсатмаслик ва 141 млн сўмлик кирим қилинмаган товарларни сақлаш ҳолатлари аниқланиб, жами 1 млрд сўмга нисбатан Солиқ кодексининг 223-моддасига асосан 40 фоиз миқдорида 432 млн сўм жарима (молиявий санкция) қўлланилган.
Сайёр солиқ текшируви натижасида солиқ объектини яшириш ҳолати юзасидан 1,2 млрд сўмга Солиқ кодексининг 223-моддасига асосан 20 фоиз миқдорида жарима қўлланилган бўлса-да, солиқ аудити якуни бўйича айнан бир хил давр учун солиқ солиш объектини яшириш ҳолати юзасидан 1 млрд сўмга такроран жарима қўлланилган.
Ваҳоланки, Солиқ кодексининг 212-моддасида солиққа оид содир этилган айни бир ҳуқуқбузарлик учун такроран жавобгарликка тортиш мумкин эмаслиги белгиланган.
Шунга кўра Бизнес-омбудсман томонидан Давлат солиқ қўмитасига хулоса киритилди. Натижада ДСБнинг 2023 йил 28 мартдаги қарорига асосан тадбиркорга нисбатан 40 фоиз миқдорида такроран қўлланилган 432 млн сўм жарима (молиявий санкция) бекор қилинган.
«Корхонамиз банкротлик ҳолатига келиб қолиб, жамиятимизда меҳнат қилаётган 10 киши ишсиз қолаётган эди. Тегишли органларга қилган мурожаатларимиз самара бермагач, Сизга мурожаат йўллаган эдик. Бизнес-омбудсман томонидан барча важларимиз қонун доирасида атрофлича ўрганиб чиқилди. Самарқанд Давлат солиқ бошқармаси томонидан хато ва камчиликлар ўринли эканлиги тан олиниб, жамиятимизга нотўғри қўлланилган жарима ва солиқлар камайтирилди. Натижада корхонамиз яна фаолиятини давом эттирадиган бўлди. Жамиятимизнинг меҳнат жамоаси ва оила аъзолари ҳамда шахсан ўзим номимдан Сизга ўз миннатдорчилигимизни билдирамиз», – дея корхона раҳбари Бизнес-омбудсманга миннатдорлик билдирди.

Бизнес-омбудсман спас предпринимателя от банкротства
Руководитель общества с ограниченной ответственностью «Сардор» (наименование изменено), осуществляющего деятельность в Самаркандской области, обратился к Бизнес-омбудсману, с жалобой на необоснованное наложение финансовых штрафов в ходе налоговых проверок, проводимых ГНУ области, и на игнорирование рассмотрения его обращения по этому поводу.
В ходе изучения обращения установлено, что при принятии решения ГНУ по налоговой проверке не было соблюдены требования действующего законодательства.
Как было выяснено, в связи с деятельностью Общества за период деятельности в январе-ноябре 2021 года Государственным налоговым управлением по Самаркандской области были проведены выездная налоговая проверка, камеральная налоговая проверка и налоговый аудит в 2021-2022 годах.
По результатам выездной налоговой проверки, проведенной 2-13 декабря 2021 года, на основании статьи 223 НК наложен штраф в размере 20 процентов на сумму 1,2 миллиарда сумов, Обществом был уплачен штраф в размере 248 миллионов сумов.
В ходе камеральной налоговой проверки, проведенной согласно приказу ГНУ от 29 декабря 2021 года исчислено дополнительно 280 млн. сумов налога на добавленную стоимость и 137 млн. сумов налога на прибыль, и взыскано 102 млн. сумов и 137 млн. сумов соответственно.
По итогам камеральной налоговой проверки, проведена налоговая проверка на основании постановления ГНУ от 25 октября 2022 года в рамках уголовного дела в отношении должностных лиц Общества. В результате, согласно решению от 22 декабря 2022 года, начислено налогов в размере 140 млн. сумов по налогу на добавленную стоимость и 21 млн. сумов по налогу на прибыль.
Также на основании данного решения выявлены случаи не отражения в отчете, представляемом в налоговый орган, реализованных товаров на сумму 938 млн. сумов и хранения не зарегистрированных товаров на сумму 141 млн. сумов, был применён штраф в размере 432 млн. сумов (финансовая санкция) и штраф 40% на основании статьи 223 НК на общую сумму 1 млрд. сум.
По результатам выездной налоговой проверки наложен штраф в размере 20% на 1,2 млрд. сум за сокрытие объекта налогообложения в соответствии со статьей 223 НК, а по окончании налогового аудита повторный штраф в размере 1,2 млрд. сумов был применен за тот же период времени в связи с сокрытием объекта налогообложения.
Однако статья 212 Налогового кодекса предусматривает, что повторное привлечение к ответственности за одно и то же налоговое правонарушение не допускается.
Соответственно, Бизнес-омбудсманом внесено заключение в Государственный налоговый комитет. В результате на основании решения ГНУ от 28 марта 2023 года в отношении предпринимателя был отменен 40-процентный штраф (финансовая санкция) в размере 432 млн. сумов.
«Наша компания была на грани банкротства, и 10 человек, работающих в нашем обществе, оставались без работы. После того, как наши обращения в соответствующие органы не увенчались успехом, мы направили Вам обращение. Бизнес-омбудсман тщательно изучал все наши вопросы в рамках закона. Государственным налоговым управлением Самарканда ошибки и упущения были признаны обоснованными, а штрафы и налоги, неправомерно применявшиеся к нашему Обществу, были уменьшены. В результате наша компания снова может продолжить свою деятельность. Выражаем вам благодарность от имени трудового коллектива и членов семьи нашего общества, а также от себя лично», — выразил благодарность Бизнес-омбудсману руководитель предприятия.