Тадбиркорга белгиланган қарийб 240 миллион сўмлик электр тўлови асоссиз деб топилди
Жиззах вилоятида фаолият юритувчи “Собир” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари электр таъминоти корхонаси ходимларининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Аниқланишича, Ғаллаорол туман ва Жиззах шаҳар электр таъминоти корхонаси ходимлари томонидан 2023 йил 16 февраль куни “Собир” МЧЖга нисбатан ҳисоблагичдаги кўрсаткичлардан ташқари электр энергиясидан ноқонуний фойдаланилганлиги ва электр таъминоти корхонаси манфаатларига 245 млн сўм зарар етказилганлиги ҳақида далолатнома расмийлаштирилган.
Мазкур ҳужжатлар Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш Депаратментининг Ғаллаорол туман бўлимига чора кўриш учун юборилган ва шу асосда 2023 йил 17 февралда зарарни 30 кунлик муддатда тўлаш, акс ҳолда жавобгарликка тортилиши тўғрисида хабарнома берилган.
Тадбиркорнинг мурожаатида келтирилган важларнинг ҳаққонийлиги Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан “Ўзэнергоинспекция” Жиззах ҳудудий бўлими мутахассислари ҳамда Департаментнинг туман бўлими ходимлари билан бирга ўрганилганди.
Натижада далолатнома бўйича электр энергияси тармоғига ноқонуний уланилганлиги қайд этилган ортиқча қувват ўз исботини топмади. Яъни Вазирлар Маҳкамасининг 12.01.2018 йилдаги 22-сонли қарори билан тасдиқланган “Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари” талабига риоя этилмаганлиги маълум бўлди.
Хусусан, Электр таъминоти корхонаси ходимлари томонидан электр энергиясидан ноқонуний фойдаланилганлиги аниқланиб, далолатнома расмийлаштирилган бўлсада, қанча энергия сарфлангани қайд этилмасдан, жамият ҳудудидаги юқори қувватли трансформатор кучланиши кўрсатилган холос.
Қолаверса, ўрганишда МЧЖга қарашли асфальт ишлаб чиқариш заводи электрга уланмаганлиги, бундан ташқари, 3 дона электр двигатели занглаган ҳолдалиги, заводнинг ишлаши учун зарур бўлган газ тармоғи тортилмаганлиги аниқланди.
Шунга кўра жамият зиммасидаги қарийб 240 млн сўмлик зарар асоссиз деб топилди. Ҳақиқий зарар қиймати қайта ҳисоб-китоб қилиниб, 5 млн сўмни ташкил этиши ҳақида далолатнома тузилди.

Плата за электроэнергию, назначенная предпринимателю, в размере около 240 млн сумов признана необоснованным
Руководитель ООО «Собир» (наименование изменено), действующего в Джизакской области, обратился к Бизнес-омбудсмену с жалобой на поведение сотрудников предприятия по электроснабжению.
Как было выяснено, 16 февраля 2023 года сотрудниками Галлаарольского районного и Джизакского городского предприятий по электроснабжению был оформлен акт в отношении ООО «Собир» о незаконном использовании  электроэнергии кроме показателей счетчика и причинении убытка в размере 245 млн сумов интересам электроснабжающего предприятия.
Данные документы были направлены в Галлааральский районный отдел Департамента по борьбе с экономическими преступлениями для принятия мер, и на этом основании 17 февраля 2023 года вынесено уведомление о возмещении ущерба в течение 30 дней, и привлечении к ответственности в противном случае.
Достоверность доводов, изложенных в обращении предпринимателя, были изучены сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана совместно с специалистами Джизакского территориального отдела «Энергоинспекции» и районного отдела Департамента.
В результате, незаконное подключение избыточной мощности к электросети согласно акту, не нашло свое доказательство. То есть было установлено несоблюдение требований «Правил пользования электроэнергией», утвержденных постановлением Кабинета Министров от 12.01.2018 № 22.
Несмотря на то, что незаконное использование электроэнергии сотрудниками электроснабжающей организации было установлено и оформлен документ, не зафиксировав количество потребленной энергии, было указано лишь напряжение трансформатора высокой мощности, находящегося на территории общества.
Кроме того, в ходе проверки было установлено, что принадлежащий ООО завод по производству асфальта не был подключен к электропитанию, кроме того, 3 электродвигателя были в заржавевшем состоянии, а необходимая для функционирования завода газовая сеть не была подключена.
В связи с этим, убытки, назначенные обществу в размере около 240 млн. сумов признаны необоснованными. Пересчитав реальную стоимость ущерба, был составлен акт на 5 млн сумов.