Ноқонуний текширувлардан азият чеккан тадбиркорнинг ҳуқуқлари тикланди
Сирдарё вилоятида фаолият юритувчи “Bahodir” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари вилоят давлат солиқ бошқармаси ходимлари томонидан ноқонуний солиқ текширувлари ўтказилганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Маълум бўлишича, вилоят ДСБ томонидан мазкур жамиятнинг 2020-2021 йиллардаги фаолият даври учун қўшилган қиймат солиғи бюджетга ҳисобланиши ҳамда тўланиши юзасидан икки маротаба камерал солиқ текшируви ўтказилган.
Ушбу хатти-ҳаракатлардан норози бўлган тадбиркор Гулистон туманлараро маъмурий судига даъво аризаси билан мурожаат қилган ва иш кўриб чиқилиб, суднинг қарори билан солиқ бошқармасининг камерал солиқ текшируви натижалари бўйича қабул қилган қарори бекор қилинган.
Шунга қарамасдан, жорий йилнинг февраль ойида солиқ бошқармаси томонидан ўтказилган камерал солиқ текшируви якунига кўра, Солиқ кодексининг 138-моддасига асосан жамиятга 175 млн сўм миқдорида қўшилган қиймат солиғи ҳисобланиб, талабнома юборилган.
Мазкур ҳолатлар сабаб Бизнес-омбудсманга мурожаат йўллаган тадбиркорнинг масаласи ўрганиб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 13 сентябрдаги ПҚ-374-сонли қарори билан тасдиқланган Низомнинг 28-бандида текширувни ўтказаётган назорат қилувчи орган томонидан илгари текширилган фаолият даври, предмети ва объекти бўйича қайта текширув ўтказилмаслиги белгиланган.
Ўрганиш давомида, шунингдек, тадбиркорнинг ҚҚС тўловчи гувоҳномаси 2022 йилда вақтинчи тўҳтатилганлиги, тадбиркор томонидан хато ва камчиликлар бартараф этилиб, солиқ бошқармасига қайта ариза билан мурожаат қилганлигига қарамай, бир йил давомида гувоҳнома тиклаб берилмаганлиги ва оқибатсиз қолдирилганлиги аниқланди.
Шу боис, Бизнес-омбудсман ходимлари томонидан юқоридаги қонунбузилиш ҳолатига йўл қўйган мансабдор шахсга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 2412-моддаси бўйича маъмурий баённома расмийлаштирилди.
Маълумот учун: Тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини текширишнинг ва молия-хўжалик фаолиятини тафтиш қилишнинг белгиланган тартибини бузиш, худди шунингдек тадбиркорлик субъектлари фаолиятини қонунга хилоф равишда текшириш ташаббуси билан чиқиш ва (ёки) ўтказиш мансабдор шахсларга базавий ҳисоблаш миқдорининг қирқ бараваридан саксон бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.

Права пострадавшего от незаконных проверок предпринимателя восстановлены
Руководитель ООО «Баходир» (наименование изменено), осуществляющего деятельность в Сырдарьинской области, обратился к Бизнес-омбудсману, с жалобой на незаконные налоговые проверки, проведенные сотрудниками областного управления Государственной налоговой службы.
Как было выяснено областным управлением Государственной налоговой службы были проведены две камеральные налоговые проверки по вопросам исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость за период 2020-2021 годов деятельности данного общества.
Недовольный этими действиями предприниматель подал иск в Гулистанский межрайонный административный суд и после рассмотрения дела решение налогового органа по результатам налоговой проверки было отменено решением суда.
Однако, согласно заключению камеральной налоговой проверки, проведенной налоговым управлением в феврале текущего года, в адрес общества направлено требование, по подсчету налога на добавленную стоимость в размере 175 млн сумов на основании статьи 138 Налогового кодекса.
В связи с данными обстоятельствами была изучена проблема предпринимателя, направившего обращение к Бизнес-омбудсману.
Пунктом 28 Положения, утвержденного постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-374 от 13 сентября 2022 года, установлено, что повторная проверка не может проводиться контролирующим органом, проводившим проверку, по периоду, предмету и объекту ранее проверяемой деятельности.
В ходе изучения также было установлено, что действие свидетельство плательщика НДС у предпринимателя было временно приостановлено в 2022 году, несмотря на то, что ошибки и недостатки были исправлены предпринимателем и повторно направлено обращение в налоговую инспекцию, свидетельство не было восстановлено в течение года и было оставлено без последствия.
В связи с этим сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана был оформлен административный протокол по статье 2412 КоАО в отношении должностного лица, допустившего указанное нарушение.
Для сведения: Нарушение установленного порядка проведения проверок и ревизий финансово-хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства, а равно инициирование и (или) проведение незаконных проверок деятельности субъектов предпринимательства влечет наложение штрафа на должностных лиц от сорока до восьмидесяти базовых расчетных величин.