Якка тартибдаги тадбиркорнинг мурожаати ижобий ҳал этилди
Хоразм вилоятида фаолият юритувчи якка тартибдаги тадбиркор Ф.Б. Урганч шаҳар давлат солиқ инспекцияси ходимлари томонидан ўтказилган сайёр солиқ текширувидан норози бўлиб ёзган мурожаати Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан ўрганиб чиқилди.
Ўрганиш натижасида Сайёр солиқ текширув ўтказиш давомида Урганч шаҳар ДСИ ходимлари томонидан Солиқ кодекси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Солиқ хавфини бошқариш, солиқ хавфи мавжуд солиқ тўловчиларни (солиқ агентларини) аниқлаш ва солиқ текширувларини ташкил этиш ва ўтказиш тўғрисида”ги қарори талаблари бузилганлиги аниқланди.
Шунга кўра, Урганч шаҳар ДСИ ходимлари Ж.А. ҳамда А.Ш.ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 2412-моддасига асосан Маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома расмийлаштирилиб, кўриб чиқиш учун Жиноят  ишлари бўйича Урганч шаҳар судига юборилди.
Маълум бўлишича, ДСИ ходимлари  Солиқ кодексининг 153-моддаси ва “Назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган текширувларни келишиш ва ўтказиш тартиби ҳақида”ги Низом талабларига зид равишда сайёр солиқ текширувини ўтказишган. Хусусан:
– текширув Урганч шаҳрида жойлашган савдо шохобчасида якка тартибдаги тадбиркорнинг иштирокисиз амалга оширилган;
– солиқ тўловчининг кассасида мавжуд нақд пул қолдиғини саноқдан ўтказиш далолатномаси тузилмаган;
– текширув жараёни узлуксиз равишда видео тасвирга ёзиб олинмаган;
– текширув натижалари текширув тамомланганидан кейин 3 кун давомида текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимига киритилмаган.
Жиноят ишлари бўйича Урганч шаҳар суди ҳал қилув қарорига асосан Урганч шаҳар ДСИ ходимлари Ж.А. ҳамда А.Ш.ларга МЖтКнинг 2412-моддасида назарда тутилган ҳуқуқбузарлик содир этилган деб топилган.
Шундан кейин аризачи якка тартибдаги тадбиркорнинг манфаатида Бизнес-омбудсман девони ходимлари Урганч шаҳар Давлат солиқ инспекциясининг “Солиққа оид ҳуқуқбузарлик содир қилинганлиги учун солиқ жавобгарлигига тортиш тўғрисида”ги қарорини ҳақиқий эмас деб топиш ҳақида Урганч туманлараро маъмурий судига мурожаат қилган.
Натижада якка тартибдаги тадбиркорга Ўзбекистон Республикаси Солиқ Кодексининг 2211-моддаси 1-қисмига асосан қўлланилган 10,0 млн сўм жаримаси жорий йилнинг февраль ойида Урганч туманлараро маъмурий судида бекор қилинди.

Положительно разрешено обращение индивидуального предпринимателя
Было изучено сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана обращение индивидуального предпринимателя Ф.Б., осуществляющего деятельность в Хорезмской области, с жалобой на выездную налоговую проверку, проведенную Государственной налоговой инспекцией города Ургенч.
В результате изучения было установлено, что в ходе выездной налоговой проверки со стороны сотрудниками ГНИ города Ургенча допущены нарушении требований Налогового кодекса и Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан “Об управлении налоговыми рисками, выявления налогоплательщиков (налоговых агентов), имеющих налоговые риски, а также об организации и проведении налоговых проверок”.
Соответственно, в отношении сотрудников ГНИ города Ургенча Ж.А. и А.Ш. согласно статье 2412 КоАО Республики Узбекистан был составлен протокол об административном правонарушении и направлен для рассмотрения в Ургенчский городской суд по уголовным делам.
Как было установлено, сотрудники ГНИ провели выездную налоговую проверку вопреки требованиям статьи 153 Налогового кодекса и Положения “О порядке согласования и проведения контролирующими органами проверок в деятельности субъектов предпринимательства”. В частности:
– проверка проведена без участия индивидуального предпринимателя в торговой точке, расположенной в городе Ургенч;
– не был составлен акт подсчета остатка денежных средств в кассе налогоплательщика;
– процесс проверки не был зафиксирован непрерывно на видео;
– результаты проверки не были включены в единую систему электронного учета проверок в течение 3 дней после завершения проверки.
На основании постановления Ургенчского городского суда по уголовным делам сотрудники ГНИ города Ургенч Ж.А. и А.Ш. признаны виновными в совершении правонарушении, предусмотренного статьей 2412 КоАО РУ.
После этого в интересах заявителя сотрудники аппарата Бизнес-омбудсмана обратились в Ургенчский межрайонный административный суд с заявлением о признании недействительным решения Государственной налоговой инспекции города Ургенча «О привлечении к налоговой ответственности за совершении налогового правонарушения».
В результате Ургенчским межрайонным административным судом был отменен штраф в размере 10,0 млн. сум, наложенный на индивидуального предпринимателя на основании части 1 статьи 2211 Налогового кодекса Республики Узбекистан, в феврале текущего года.