Тадбиркор фаолиятини ноқонуний текширган инспекция ходимлари жаримага тортилди
Тадбиркорлик субъекти фаолияти юзасидан ўтказиладиган ноқонуний текширув ёки текширишда белгиланган қатъий талабларга амал қилмаслик ҳолатлари тадбиркорнинг интилиши, эмин-эркин иш олиб бориши, ишбилармонлик муҳитига салбий таъсир кўрсатади.
Ана шундай ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида Бизнес-омбудсман девони ходимлари солиқ инспекциялари томонидан тадбиркорлик субъектларида ўтказилган текширишларнинг қонунийлигини ўрганди.
Ўрганишлар натижасида Андижон вилоятининг шаҳар ва туманлар солиқ инспекциялари инспекторлари томонидан тадбиркорлик субъектларида ўтказилган текширишларда қонун ҳужжатларида белгиланган тартибларга риоя қилинмаганлик ҳолатлари аниқланди.
Ўрганишлар натижасида 2023 йил январь-февраль ойлари давомида солиқ инспекциясининг жами 13 нафар инспектори маъмурий жавобгарликка тортилган.
Мисол учун, Бўстон тумани солиқ инспекцияси катта инспектори Н.Н. (исми ўзгартирилган)га нисбатан “B.M.M.” (номи ўзгартирилган) МЧЖ фаолиятида ўтказилган текшириш жараёнида белгиланган тартибларни бузганлиги учун Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан маъмурий баённома расмийлаштирилди. Ушбу маъмурий иш суд томонидан кўриб чиқилиб, базавий ҳисоблаш миқдорининг 40 баравар миқдорида жарима жазоси тайинланди.

Были оштрафованы инспекторы, незаконно проверявшие деятельность предпринимателя
Незаконная проверка деятельности субъекта предпринимательства или случаи несоблюдения строгих требований, установленных при проверке негативно сказывается на стремлениях предпринимателя, свободной деятельности и бизнес-среде.
В целях предотвращения подобных ситуаций, сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана была изучена законность проведения проверок налоговыми инспекциями в субъектах предпринимательства.
В результате проведенных изучений выявлены случаи несоблюдения правил, установленных законодательством в проверках, проведенных инспекторами городских и районных налоговых инспекций Андижанской области.
По результатам проведенных изучений всего за январь-февраль 2023 года к административной ответственности привлечены 13 инспекторов налоговой инспекции.
К примеру, в отношении старшего инспектора Бустанской окружной налоговой инспекции Н.Н. (имя изменено) за нарушение установленного порядка проведения проверок в ходе проверки ООО «Б.М.М.» (имя изменено) в Бустонском районе, сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана составлен административный протокол. Данное административное дело рассмотрено судом, и назначен штраф в размере 40-кратного размера базовой расчетной величины.