Тадбиркор фаолиятида ноқонуний текширув ўтказган мансабдор жавобгарликка тортилди
Жиззах вилоятида фаолият юритувчи “Камол” (номи ўзгартирилган) хусусий корхонаси дорихонада ўтказилган текширув натижасидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, Ғаллаорол туман солиқ ходимлари хусусий корхонага қарашли дорихонада унинг раҳбари иштирокисиз сайёр солиқ текширувини ўтказишган. Корхона раҳбари харидорга 3.000 сўм нақд пулга онлайн назорат касса машинасидан харид чекини бермаганлиги, раҳбарнинг иштирокида нақд пул қолдиғи саноқдан ўтказилганлиги ҳақида далолатнома ҳамда у сайёр солиқ текширувида тузилган ҳужжатларга имзо қўйишдан бош тортганлиги ҳақида далолатнома тузилган.
Бу орқали Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-374-сонли қарори талабларига риоя этилмаган ҳолда сайёр солиқ текшируви ўтказилиши ва тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилишига йўл қўйилган. Шунингдек, назорат қилувчи орган томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказилган текширув “Ягона давлат назорати” ахборот тизимида рўйхатга олинмаган.
Шунга кўра, вакил девони томонидан солиқ органи масъул ходимига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 2412-моддаси билан жарима жазоси (12 млн сўм) тайинланди.
Бундан ташқари, хусусий корхонага нисбатан солиқ текшируви ҳужжатларининг кўриб чиқилишида тузилган баённоманинг сохталаштирилганлиги ҳолатига аниқлик киритиш ва айбдор шахсларнинг жавобгарлик масаласини ҳал қилиш учун вилоят прокуратурасига материал юборилди.

Должностное лицо, проводившее незаконную проверку деятельности предпринимателя, привлечен к ответственности
Частное предприятие «Камал» (название изменено), осуществляющее деятельность в Джизакской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с несогласием с итогами проведенной выездной проверки в аптеке.
Установлено, что сотрудники налоговой службы Галлаорольского района провели выездную налоговую проверку в аптеке, принадлежащей частному предприятию, без присутствия ее руководителя. Составлен акт выездной налоговой инспекции о том, что руководитель предприятия не выдал покупателю товарный чек на 3000 сумов наличными из кассы онлайн-контроля, акт о пересчете остатка кассы в присутствии руководителя, и акт об отказе подписывать документы, составленные в ходе выездной налоговой проверки.
Таким образом, выездная налоговая проверка и подготовка соответствующих документов было осуществлено без соблюдения требований постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-374. То есть с 1 ноября 2022 года все проверки, проводимые контролирующими органами в деятельности субъектов предпринимателства, должны быть зарегистрированы в информационной системе «Единый государственный контроль», и определено, что проведение проверок деятельности субъектов хозяйствования, не зарегистрированы в этой системе, будут считаться незаконными.
Соответственно, в соответствии со статьей 2412 Кодекса об административной ответственности наложен штраф (12 млн сумов) со стороны аппарата Бизнес-омбудсмана.
Кроме того, в областную прокуратуру направлен материал для выяснения ситуации с фальсификацией акта, составленного при рассмотрении документов налоговой проверки в отношении частного предприятия, и решения вопроса об ответственности виновных лиц.