Нодавлат таълим муассасасининг ҳуқуқлари Бизнес-омбудсман аралашуви билан таъминланди
Ўзбекистон Республикаси бўйлаб камбағал ва ишсиз фуқароларни касб-ҳунарга ўқитиш фаолияти билан шуғулланувчи нодавлат таълим маркази мазкур фаолият билан боғлиқ харажатлар Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги (собиқ Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги) томонидан қоплаб берилмаётганлигидан норози бўлиб ёзган мурожаати кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 11 августдаги
ПҚ-4804-сон қарорининг 7-бандига кўра, касб-ҳунарга ўқитиш марказлари фаолият йўналишлари Вазирлик томонидан белгиланиши, уларнинг фаолияти билан боғлиқ харажатлар, шу жумладан моддий-техник таъминлаш ва сақлаб туриш харажатлари Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари, хўжалик фаолияти натижасида тушган маблағлар ва қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилиши, шунингдек, таркибий тузилмаси, штатлар жадвали, раҳбар, ўқитувчи ва бошқа барча ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш миқдори Вазирлик томонидан тасдиқланиши белгиланган.
Шунингдек, Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан иш қидираётган шахсларни касбга-ҳунарга тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича тузилган шартномага кўра, касбга ҳунарга ўқитиш учун ўқув харажатлари маблағларини белгиланган тартибда ўз вақтида тўлаб бериши белгиланган.
Бизнес-омбудсман томонидан кўрилган саъй ҳаракатлар натижасида 233 млн сўм миқдоридаги маблағ ҳудудий бошқармаларга юзага келган қарздорликни сўндириш учун ўтказиб берилди.

Права негосударственного образовательного учреждения были защищены при вмешательстве Бизнес-омбудсмана
Рассмотрено обращение негосударственного образовательного центра, профессионально обучающий малоимущих и безработных граждан на всей территории Республики Узбекистан, с жалобой на то, что расходы, связанные с данной деятельностью, не покрываются Министерством экономического развития и сокращения бедности (бывшее Министерство занятости и трудовых отношений).
Пунктом 7 Постановления Президента Республики Узбекистан от 11.08.2020 г. №ПП-4804 предусмотрено, что направления деятельности центров профессионального обучения определяются Министерством, их расходы, связанные с осуществлением своей деятельности, в том числе на материально-техническое обеспечение и содержание, финансируются за счет средств Государственного фонда содействия занятости, а также средств, поступивших в результате хозяйственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством.
Также согласно договору о профессиональной подготовке, переподготовке и повышении квалификации лиц, ищущих работу за счет средств Государственного фонда содействия занятости, определено, что средства на оплату расходов на обучение по профессиональной подготовке будут своевременно выплачены предписанным образом.
В результате вмешательства Бизнес-омбудсмана, денежные средства в размере 233 млн сумов для погашения долгов были переданы в областные управления.