Бизнес-омбудсман ёрдами билан тадбиркорга нисбатан 765 млн сўмлик божхона имтиёзи қўлланилиши таъминланди
Бизнес-омбудсманга “Glob-trade” МЧЖ (номи ўзгартирилган) раҳбари Ўзбекистон Республикаси Олий суди иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъатининг 765, 1 млн сўм божхона тўловини тадбиркордан ундириш тўғрисидаги қароридан норози бўлиб ёзган мурожаати ўрганиб чиқилди.
Жамият томонидан хориждан олиб келинган юк транспорт воситаси 2021 йил 28 декабрда Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб келинган ва 2021 йил 30 декабрда мавжуд қонунчиликка кўра 765 млн сўм миқдорида божхона тўловлари (импорт божи, қўшилган қиймат солиғи ва утилизация йиғимлари)дан имтиёз қўлланилган ҳолда божхона постида эркин муомалага чиқариш божхона режимига расмийлаштирилган.
Бироқ, расмийлаштирилган декларация божхона органлари томонидан қайтадан ўрганилиб, транспорт воситасига нисбатан божхона тўловларидан имтиёз нотўғри қўлланилганлиги асоси билан судга даъво аризаси киритилган ва жавобгардан юқоридаги божхона тўловларини ундириш сўралган.
Хусусан, даъво аризасига Ўзбекистон Республикаси Президентининг
2021 йил 30 декабрдаги ПҚ-73-сонли қарори билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 19 августдаги ПҚ-5225-сонли қароридаги имтиёзлар бекор қилинганлиги сабабли жавобгар импорт қилган маҳсулотга ПҚ-5225-сонли қарорида кўрсатилган имтиёзлар қўлланилмаслиги асос қилиб кўрсатилган.
Яъни, божхона расмийлаштируви амалга оширилган кунда мазкур йўналишни тартибга солувчи қонун ҳужжатига ўзгартириш киритирилиб, импорт қилинган ускунага имтиёз қўлланилиши бекор қилинган ва импорт божи, қўшилган қиймат солиғи ва утилизация йиғимларини тўлаш мажбурияти юзага келган.
“Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида”ги Қонуннинг 40-моддаси ва “Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги Қонуннинг 181-моддасида тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш тартиб-таомилининг мураккаблаштирилишини ва тадбиркорлик фаолияти субъектлари зиммасига янги мажбуриятлар юклатилишини назарда тутадиган, шунингдек уларнинг жавобгарлигига оид янги чораларни белгилайдиган қонунчилик ҳужжатлари расмий эълон қилинган кундан эътиборан камида уч ойдан кейин кучга кириши белгиланган.
Шунингдек, “Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги Қонуннинг 11-моддасига мувофиқ тадбиркорлик фаолияти субъектларининг давлат органлари, шу жумладан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва назорат қилувчи органлар, шунингдек банклар билан ўзаро муносабатларида тадбиркорлик фаолияти субъекти ҳуқуқларининг устуворлиги принципи амал қилиб, унга мувофиқ қонунчиликда тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш билан боғлиқ ҳолда юзага келадиган барча бартараф этиб бўлмайдиган зиддиятлар ва ноаниқликлар тадбиркорлик фаолияти субъектининг фойдасига талқин этилади.
Бизнес-омбудсман томонидан киритилган илтимосномага кўра мазкур иш кассация тартибида қайта кўриб чиқилиб, ундирув бекор қилинди.

С помощью Бизнес-омбудсмана обеспечено применение таможенной льготы в отношении предпринимателя в размере 765 млн сумов
Бизнес-омбудсманом рассмотрено обращение руководителя ООО «Glob-trade» (название изменено) с жалобой на решение судебной коллегии по экономическим делам Верховного суда Республики Узбекистан о взыскании с предпринимателя таможенного сбора в размере 765,1 млн сумов.
Грузовое транспортное средство, импортированное Обществом на территорию Республики Узбекистан 28 декабря 2021 года и оформленное 30 декабря 2021 года на таможенном посту с освобождением от уплаты таможенных платежей (пошлина на импорт, налог на добавочную стоимость и утилизационные сборы) в размере 765 млн сум согласно действующему законодательству, а также в таможенном режиме выпуск для свободного обращения.
Однако оформленная декларация была повторно рассмотрена таможенными органами, после чего в суд внесен иск о неправомерном применении льготы по уплате таможенных платежей в отношении транспортного средства и запрошено взыскать с ответчика вышеуказанные таможенные сборы.
В частности, иск основан на том, что льготы, указанные в Постановлении Президента Республики Узбекистан №ПП-5225 от 19 августа 2021 года, отменены Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-73 от 30 декабря 2021 года. В этой связи, предприниматель не имел права на получение тамоденных льгот в соотвтетсвии с Постановлением №ПП-5225.
То есть в день, когда производилось таможенное оформление, были внесены изменения в законодательство, регулирующее данное направление, отменено применение льготного режима к ввозимому оборудованию и возникла обязанность по уплате пошлины на импорт, налога на добавленную стоимость и утилизационных сборов.
Статья 40 Закона «О нормативно-правовых документах» и статья 181 Закона «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» предусматривают вступление в силу не ранее трех месяцев со дня их официального опубликования нормативно-правовых актов, предусматривающих усложнение процедуры осуществления предпринимательской деятельности и возложение на субъектов предпринимательской деятельности новых обязанностей, а также устанавливающие новые меры их ответственности.
Также в соответствии со статьей 11 Закона «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» Во взаимоотношениях субъектов предпринимательской деятельности с государственными, в том числе правоохранительными и контролирующими органами, а также банками действует принцип приоритета прав субъекта предпринимательской деятельности, в соответствии с которым все неустранимые противоречия и неясности законодательства, возникающие в связи с осуществлением предпринимательской деятельности, толкуются в пользу субъекта предпринимательской деятельности.
В результате ходатайства, внесенного Бизнес-омбудсманом, дело было пересмотрено в кассационном порядке, а взыскание отменено.