Ижтимоий тармоқларда ёритилган АЁҚШларда текширув ўтказиш тартибига оид ҳолатга расмий муносабат
You Tube платформасида @antimonyuz каналида АЁҚШлардан бирида содир бўлган фуқаролар ва юридик шахс масъуллари ўртасида юзага келган зиддиятли вазият ёритилди.
Мазкур лавхада тадбиркорлик субъектининг ноқонуний фаолияти юзасидан “Узнефтгазинспекция”га мурожаат қилинганлиги, бироқ назорат қилувчи орган вакиллари белгиланган тартибда ва муддатларда Бизнес-омбудсман билан келишмасдан туриб қонунбузилиш ҳолати бўйича текширув ўтказа олмаслигини маълум қилганлиги айтиб ўтилган.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман Ахборот хизмати қуйидагиларни маълум қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 13 декабрдаги ПҚ-440-сонли қарорига кўра 2022 йил 10 декабрдан 2023 йил 1 апрелга қадар Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Нефть маҳсулотлари ва газдан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси ҳамда Электр энергетикада назорат инспекцияси томонидан, истисно тариқасида, Бизнес-омбудсман билан келишмасдан тадбиркорлик субъектларини уларнинг молиявий-иқтисодий фаолиятига аралашмаган ҳолда энергия ресурсларидан ноқонуний ва самарасиз фойдаланиш ҳолатлари бўйича текширишга рухсат берилган.
Шу боис, бугунги кунда тадбиркорлик субъектларидаги энергия ресурсларидан ноқонуний ва самарасиз фойдаланиш ҳолатлари бўйича текширувлар Бизнес-омбудсман билан келишмасдан, балки уни “Ягона давлат назорати” ахборот дастури орқали хабардор қилган ҳолда ўтказилмоқда.
Маълумот ўрнида айтиш лозимки, текширув ўтказиш учун ваколатли органни хабардор этиш тартиби Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 13 сентябрдаги ПҚ-374-сонли қарори билан тасдиқланган Назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ва профилактика тадбирларини ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомда белгиланган.

Официальное заявление по обращению в социальных сетях о порядке проведения проверки в деятельности АЗС
На канале YouTube @antimonyuz освещен спор между гражданами и должностными лицами юридического лица, произошедший на одной из АЗС.
В публикации сообщается, что в «Узнефтегазинспекцию» поступило обращение касательно незаконной деятельности субъекта предпринимательства, при этом отмечено, что представители контролирующего органа не имеют право проводить проверку по фактам выявленного правонарушения без согласования с Бизнес-омбудсманом в установленном порядке и сроки.
По данному положению Информационная служба Бизнес-омбудсмана сообщает следующее.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 12.12.2022 г. №ПП-440 с 10 декабря 2022 года по 1 апреля 2023 года Инспекции по контролю за использованием нефтепродуктов и газа, а также Инспекции по контролю в электроэнергетике при Министерстве энергетики, в порядке исключения, разрешено проводить проверки субъектов предпринимательства по фактам незаконного и неэффективного использования энергоресурсов без вмешательства в их финансово-экономическую деятельность, без согласования с Бизнес-омбудсманом.
В этой связи, на сегодняшний день проверки субъектов предпринимательства по фактам незаконного и неэффективного использования энергоресурсов проводятся без согласования с Бизнес-омбудсманом в порядке его уведомления посредством информационной системы «Единый государственный контроль».
Для сведения следует отметить, что порядок уведомления уполномоченного органа о проведении проверки определен в Положении о порядке проведения контролирующими органами проверок и профилактических мероприятий в деятельности субъектов предпринимательства, утвержденный Постановлением Президента Республики Узбекистан от 13.09.2022 г. №ПП-374.