Бизнес-омбудсман кўмагида тадбиркорнинг 1,3 миллиард сўм маблағи қайтарилди
“Eksport Elite” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Бизнес-омбудсманга экспорт ҳисобига қўшилган қиймат солиғи бўйича юзага келган салбий фарқ белгиланган тартибда жамият ҳисоб-рақамига қайтариб берилмаётганлигидан норози бўлиб мурожаат йўллади.
Аниқланишича, жамиятнинг 2022 йил октябрдаги аризаси Давлат солиқ қўмитаси томонидан кўриб чиқилиб, 1,3 миллиард сўм ҚҚСнинг салбий фарқ суммаси қоплаб берилиши юзасидан хулоса Молия вазирлигига юборилган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 14 августдаги “Қўшилган қиймат солиғи ҳамда чет эл юридик шахслари билан боғлиқ солиқ маъмурчилигини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 489-сонли қарор билан “Қўшилган қиймат солиғи суммаси ўрнини қоплаш тартиби тўғрисида”ги Низом тасдиқланган.
Мазкур низомнинг 31-бандида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Ғазначилиги ДСҚ ахборот тизими орқали солиқ органларининг хулосасини олгандан сўнг Давлат бюджети маблағлари доирасида бир кунда автоматик тарзда солиқ суммасини солиқ тўловчининг банк ҳисобварағига ўтказилиши белгилаб ўтилган бўлсада, уч ойлаб мабағ қайтарилмаслиги тадбиркор фаолиятида бир қатор қийинчиликлар туғдирган.
Бизнес-омбудсман томонидан кўрилган амалий чоралар натижасида тадбиркор ҳисоб рақамига 1,3  миллиард сўм қайтарилишига эришилди.

С помощью Бизнес-омбудсмана возвращены средства предпринимателя в размере 1,3 миллиардов сумов
ООО «Eksport Elite» (название изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на невозврат отрицательной суммы НДС по экспорту.
В частности, обращение общества за октябрь 2022 года было рассмотрено Государственным налоговым комитетом, по итогам чего в Министерство финансов направлено заключение о возврате отрицательной суммы НДС в размере 1,3 миллиардов сумов.
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №489 «О мерах по совершенствованию налогового администрирования, связанного с зарубежными юридическими лицами и налогом на добавленную стоимость» утверждено Положение «О порядке возмещения суммы налога на добавленную стоимость».
Пунктом 31 данного Положения предусмотрено, что в течение одного дня после получения Казначейством Министерства финансов Республики Узбекистан заключения налоговых органов через информационную систему Государственного бюджета сумма налога автоматически перечисляется на банковский счет налогоплательщика, однако средства не возвращались в течение трех месяцев, что вызвала ряд трудностей в деятельности предпринимателя.
В результате практических мер, принятых Бизнес-омбудсманом, на счет предпринимателя возвращено 1,3 миллиардов сумов.