Тадбиркор фаолиятида текширув ўтказиш тартибини бузган мансабдор маъмурий жавобгарликка тортилди
Қорақалпоғистон Республикасида техник хизмати кўрсатиш соҳасида фаолият юритувчи тадбиркор фаолиятида текширув тартибини бузган ҳолда ўтказилганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Қурилиш вазирлиги ҳузуридаги қурилиш соҳасидаги ҳудудий назорат инспекцияси мансабдор шахси А.А. (исми ўзгартирилган) томонидан тадбиркор фаолиятида текширув ўтказилган ва бир қатор ҳуқуқбузарликларга йўл қўйилган.
Хусусан, тадбиркорлик субъектига текшириш ўтказиш учун асос бўлган ҳужжатлар нусхалари тилхат олган ҳолда топширилмаган, тадбиркорнинг текшириш давомидаги ҳуқуқлари тушинтирилмаган, шунингдек, текширишни рўйхатга олиш китоби тўлдирилмаган.
Таъкидлаш лозим, юқоридаги ҳуқуқбузарликлар содир этилган ҳолда тадбиркорлик субъектлари назорат қилувчи органларнинг мансабдор шахсларини текширув ўтказиш учун ўз ҳудудига қўймаслик ҳуқуқига эга.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман ходимлари томонидан жиноят ишлари бўйича Нукус шаҳар судига шикоят киритилди ва Қурилиш вазирлиги ҳузуридаги қурилиш соҳасидаги ҳудудий назорат инспекцияси мансабдор шахси маъмурий жавобгарликка тортилди.

Должностное лицо привлечено к административной ответственности за нарушения порядка проведения проверки в деятельности предпринимателя
Предприниматель, осуществляющий деятельность в сфере технического обслуживания в Республике Каракалпакстан, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на проведение проверки с нарушением порядка.
В частности, сотрудником областной Контрольной инспекции А.А. (инициалы изменены) в области строительства при Министерстве строительства совершен ряд правонарушений в ходе проведения проверки в деятельности субъекта предпринимательства.
Так, предпринимателю под расписку не предоставлены копии документов, являющихся основанием для проведения проверки, не разъяснены права предпринимателя при ходе проверки, а также не заполнена Книга регистрации проверок.
Следует отметить, что в случае совершения вышеуказанных правонарушений субъекты предпринимательства имеют право не допускать на свою территорию должностных лиц контролирующих органов для проведения проверки.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесена жалоба в Нукусский городской суд по уголовным делам, а должностное лицо областной Контрольной инспекции в области строительства при Министерстве строительства привлечено к административной ответственности.