Паррандачилик билан шуғулланувчи фермер хўжалигини сарсон қилган муаммо ҳал этилди
Бухоро вилоятида фаолият юритувчи “The Farm” (номи ўзгартирилган) фермер хўжалиги Давлат кадастрлари палатасининг ҳудудий бошқармаси ходимларининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, фермер хўжалигига 2015 йилда ҳоким қарори билан ер майдони ажратилган ва мазкур ер майдонида паррандачилик йўналишида фаолият юритилиб келинган. Шунга қарамасдан фермер хўжалигига тегишли ер майдони қишлоқ хўжалигида фойдаланилмайдиган ер майдони тоифасида турганлиги аниқланган.
Ваҳоланки, ер кодексининг 46-моддасига кўра фермер хўжаликларини юритиш учун қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлар берилиши белгилаб қўйилган.
Фермер хўжалигига ажратилган 21 300 квадрат метр ер майдони “Кўчмас мулк-3” электрон дастурга нотурар жой сифатида киритилганлиги боис, катта миқдорда ер солиғи ҳисобланиб, тадбиркорнинг ҳисоб рақами вақтинча ёпиб қўйилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан амалга оширилган ишлар натижасида, фермер хўжалигининг муаммоси жойига чиққан ҳолда ҳал этилди ва унга тегишли бўлган ер майдони қишлоқ хўжалигида фойдаланадиган ер майдони тоифасига ўтказилди.

Разрешена проблема фермерского хозяйства, занимающейся птицеводством
Фермерское хозяйство «The Farm» (название изменено), осуществляющее деятельность в Бухарской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия сотрудников областного управления палаты государственных кадастров агентства по кадастру.
Согласно данным обращения, в 2015 году по решению хокима фермерскому хозяйству выделен земельный участок, на котором осуществляется деятельность в сфере птицеводства. Несмотря на это, данный земельный участок фермерского хозяйства был отнесен к категории земель несельскохозяйственного назначения.
Однако согласно статье 46 Земельного кодекса установлено, что под ведение фермерского хозяйства отводятся земли сельскохозяйственного назначения.
В связи с тем, что 21 300 квадратных метров земли, выделенной под фермерское хозяйство, были включены в электронную программу «Недвижимость-3» как нежилое помещение, была начислена крупная сумма земельного налога, а счет предпринимателя был временно закрыт.
В результате работы, осуществленной Бизнес-омбудсманом, проблема фермерского хозяйства была решена на месте, а принадлежащий ему земельный участок переведен в категорию земель сельскохозяйственного назначения.