Назорат қилувчи органлари ходимлари аттестациядан ўтказилди
Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 19 октябрдаги 611-сон қарорига кўра назорат қилувчи органнинг тадбиркорлик субъекти фаолиятини текширувчи мансабдор шахсларининг малакаси ва профессионаллик даражасини баҳолаш, шунингдек, уларнинг назорат органи фаолиятига ҳамда тадбиркорлик субъекти фаолиятини текширишга тааллуқли қонунчилик талабларига риоя этилиши учун масъулиятини ошириш мақсадида аттестация ўтказилади.
Мазкур қарор билан Назорат қилувчи органлар мансабдор шахсларини тадбиркорлик субъекти фаолиятини текшириш ҳуқуқини бериш юзасидан аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисидаги Низом тасдиқланган.
Жорий йилнинг 18 декабрь куни Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги мансабдор шахслари тадбиркорлик субъекти фаолиятини текшириш ҳуқуқини бериш юзасидан аттестациядан ўтказилди.
Аттестация комиссияси қарорига кўра Низом талабларидан келиб чиққан ҳолда 24 нафар мансабдор шахс аттестациядан ўтган, 1 нафар мансабдор шахс ўтмаган деб топилди.

Сотрудники контролирующих органов прошли аттестацию
Постановлением Кабинета Министров №611 от 19 октября 2022 года предусмотрено проведение аттестации в целях оценки уровня компетентности и профессионализма должностных лиц, осуществляющих проверку деятельности субъекта предпринимательства, а также повышения их ответственности за соблюдением требований законодательства, связанных с деятельностью контролирующего органа и проведением проверок деятельности субъекта предпринимательства.
Данным постановлением утверждено Положение о порядке проведения аттестации должностных лиц контролирующих органов на право проведения проверок деятельности субъекта предпринимательства.
18 декабря текущего года должностные лица Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве инвестиций, промышленности и торговли прошли аттестацию на право проведения проверок деятельности субъектов предпринимательства.
По решению аттестационной комиссии и исходя из требований Положения, 24 должностных лиц признаны прошедшими аттестацию, 1 – не прошедшим аттестацию.