Тадбиркорга кўчмас мулк объектини давлат рўйхатидан ўтказишда кўмаклашилди
Қашқадарё вилоятида фаолият юритувчи “Catering” МЧЖ (номи ўзгартирилган) кўчмас мулк объектини давлат рўйхатидан ўтказиш билан боғлиқ муаммолардан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Жамият ўзига тегишли кўчмас мулк объектига кадастр паспорти тайёрлаб бериш юзасидан Давлат кадастрлари палатаси Қарши шаҳар филиалига мурожаат қилган. Аммо Давлат кадастрлари палатаси Қарши шаҳар филиали томонидан тадбиркорнинг кўчмас мулк объектига бўлган ҳуқуқини давлат рўйхатидан ўтказиш рад этилган.
“Кўчмас мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказиш тартиби тўғрисида”ги Низомнинг 15-банди билан кўчмас мулк объектига бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказишни рад этиш учун асослар белгиланган. Кўчмас мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказишни бошқа асослар бўйича рад этишга йўл қўйилмайди.
Ушбу ҳолат юзасидан Жамият Қарши туманлараро маъмурий судига шикоят билан мурожаат қилган ва Бизнес-омбудсман девони масъул ходимлари тадбиркор манфаатида суд мажлисларида қатнашди. Суд қарори билан, Давлат кадастрлари палатаси Қарши шаҳар филиали масъулларининг юқоридаги ҳаракатлари ғайриқонуний деб топилди ва уларга тадбиркорга тегишли мулкни тегишли равишда давлат рўйхатидан ўтказиш мажбурияти юклатилди.

Предпринимателю оказано содействие в государственной регистрации прав на объект недвижимости
ООО «Catering» (название изменено), осуществляющее деятельность в Кашкадарьинской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на проблемы, связанные с государственной регистрацией объекта недвижимости.
Согласно данным обращения, Общество обратилось в Каршинский городской филиал Палаты государственных кадастров для оформления кадастрового паспорта на свой объект недвижимости. Однако, Каршинским городским филиалом Палаты государственных кадастров отказано предпринимателю в государственной регистрации прав на объект недвижимости.
Стоит отметить, что пунктом 15 Положения «О порядке государственной регистрации прав на объекты недвижимости» предусмотрен перечень обоснований, по которым уполномоченный орган вправе отказать в государственной регистрации на объекты недвижимости. Отказ в государственной регистрации прав на объекты недвижимости по иным основаниям не допускается.
В связи с данным положением, Обществом внесена жалоба в Каршинский межрайонный административный суд, а в судебных заседаниях в интересах предпринимателя участвовали ответственные работники аппарата Бизнес-омбудсмана. Решением суда, вышеуказанные действия Каршинского городского филиала Палаты государственных кадастров признаны незаконными и на них возложено обязательство государственной регистрации объекта недвижимости предпринимателя.