Бизнес-омбудсман девонида манфаатлар тўқнашуви аниқлаш юзасидан мониторинг ўтказилди
“Давлат фуқаролик хизмати тўғрисида”ги Қонун билан давлат фуқаролик хизматчисининг мажбуриятлари сифатида манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаслик белгиланган.
Шунга кўра, давлат идоралари давлат фуқаролик хизмати соҳасида коррупциянинг олдини олиш мақсадида тегишли чора-тадбирлар кўришлари, ходимлар ўртасида манфаатлар тўқнашувини олдини олиш ва ҳал қилишнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини яратиш, уларга риоя этилиши устидан мониторинг қилиши лозим.
Бизнес-омбудсман девонида давлат хизматида манфаатлар тўқнашуви ҳақида хабар бериш ва уни ҳал этиш тизмини жорий этиш бўйича ташкилий чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилган бўлиб, уларни ижроси юзасидан Бизнес-омбудсман девонининг масъул ходимлари таркибида одоб-аҳлоқ комиссияси тузилди.
Одоб-аҳлоқ комиссияси томонидан ишга қабул қилиш, лавозимга тайинлаш ва ротация қилиш жараёнида, шунингдек, ҳар йили манфаатлар тўқнашуви тўғрисида аризани тўлдириш, реал ва потенциал манфаатлар тўқнашувининг келиб чиқиши хавфи мавжудлиги ўрганиб чиқилди.
Мониторинг натижаларига кўра ходимлар ўртасида манфаатлар тўқнашуви аниқланмади.
Бизнес-омбудсман девонида хизмат давомида манфаатлар тўқнашувини олдини олиш юзасидан чоралар ижроси мунтазам равишда мониторинг қилиб борилади.

Проведен мониторинг по выявлению конфликта интересов в аппарате Бизнес-омбудсмана
Законом «О государственной гражданской службе» одной из обязанностей государственного служащего предусмотрено недопущение конфликта интересов.
В этих целях государственным органам необходимо принимать меры по предупреждению коррупции в области государственной гражданской службы и создать основу предотвращения и разрешения конфликта интересов среди служащих, а также проводить мониторинг соблюдения установленных норм.
Так, в аппарате Бизнес-омбудсмана разработан план организационных мероприятий по внедрению системы информирования и разрешения конфликта интересов на государственной службе, а по их исполнению сформирована комиссия по этике в составе ответственных сотрудников аппарата Бизнес-омбудсмана.
Комиссией по этике проведено изучение фактических и потенциальных рисков конфликта интересов в процессе найма, назначения и ротации, а также ежегодного заполнения заявления об отсутствии конфликта интересов.
По результатам мониторинга конфликта интересов у сотрудников не выявлено.
В аппарате Бизнес-омбудсмана на регулярной основе будет осущетслвяться мониторинг исполнения мер по предотвращению конфликта интересов при исполнении служебных обязанностей.