2023 йил 1 январдан нималар ўзгаради?
· тадбиркорлик субъектининг устав фондини (устав капиталини) камайтириш тўғрисида қарор қабул қилинганда кредиторларни ёзма равишда хабардор қилиш ва ОАВда бу ҳақда эълон бериш;
· янги импорт автомобилларини сотиш фақат юридик шахслар – ишлаб чиқарувчи корхоналарнинг расмий дилерлари томонидан амалга оширилиши;
· электр энергиясини электр таъминоти шартномасида белгиланган ҳажмлардан (ойлик шартномавий миқдордан) ортиқча истеъмол қилган юридик шахсларга электр энергияси етказиб беришни тўхтатиб қўйиш;
· якка тартибдаги тадбиркор томонидан ёлланган ходимларни Ягона миллий меҳнат тизимида ҳисобга олиш орқали солиқ хизмати органларида алоҳида ҳисобга қўйиш.
Тадбиркорларни текшириши тартиби ўзгармоқда
Назорат қилувчи органларга «Ягона давлат назорати» ахборот тизимидаги давлат назорати функциялари реестрига киритилмаган функциялар бўйича тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ўтказиш тақиқланмоқда.
Тадбиркорларга қўшимча имтиёзлар тақдим этилмоқда
Якка тартибдаги тадбиркорлар билан меҳнат муносабатларида бўлган жисмоний шахслар учун ижтимоий солиқ суммасининг энг кам миқдори ойига БҲМнинг 50%идан йилига БҲМнинг 1 бараваригача камайтирилмоқда (бундан савдо мажмуалари ва бозорларда фаолият юритаётган якка тартибдаги тадбиркорлар билан меҳнат муносабатларида бўлган жисмоний шахслар мустасно).
Ўзининг шахсий томорқа ер участкасида шуғулланаётган фуқаролар томонидан йилига БҲМнинг камида 1 баравари миқдорида ижтимоий солиқ тўланган тақдирда, улар расмий банд бўлган аҳоли тоифасига киритилади ва ушбу давр уларнинг меҳнат стажига қўшилади.
Шунингдек, якка тартибдаги тадбиркорларга мураккаб бўлмаган умумий қурилиш ва қурилиш-таъмирлаш ишлари (бетон қуйиш, бўёқчилик, сувоқчилик ишлари, ғишт ва кафель териш, перфорация, дурадгорлик, чилангарлик ва бошқа умумий қурилиш ишлари)ни, шу жумладан, юридик шахслар учун ҳам бажаришга рухсат этилмоқда. Қурилиш-пудрат ташкилотларига умумий қурилиш ишларини бажариш учун шартнома асосида якка тартибдаги тадбиркорларни жалб қилиш мумкин бўлади.
Қорақалпоғистоннинг барча туманларида жойлашган тадбиркорлик субъектлари учун 2028 йил 1 январга қадар бўлган даврда:
· фойда солиғи, айланмадан олинадиган солиқ, юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ ва юридик шахслардан олинадиган ер солиғи бўйича солиқ ставкалари 50%га камайтирилади;
· ижтимоий солиқ 1% миқдорида белгиланади;
· якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан тўланаётган ижтимоий солиқ шаҳарлар ҳудудида фаолият юритаётганлар учун 12 бараварга, туманлар ҳудудида фаолият юритаётганлар учун 6 бараварга камайтирилиб, йилига БҲМнинг бир баравари миқдорида белгиланади.
Электромобилларни қувватлантириш станциялари солиқ ва божхона божларидан озод этилади
2026 йил 1 январгача озод қилинади:
· юридик шахслардан олинадиган ер солиғидан – электромобилларни қувватлантириш станциялари ҳамда улар ўрнатилган автомобиль тўхташ жойлари жойлашган ер участкалари, юридик шахсларнинг мол-мулк солиғидан – электромобилларни қувватлантириш станциялари;
· фойда солиғидан – асосий фаолият тури транспорт воситаларини қувватлантириш хизматини кўрсатиш (ушбу фаолият тури бўйича тушумнинг умумий реализация қилиш ҳажмидаги улуши 50% ва ундан юқори) бўлган тадбиркорлик субъектлари;
· транспорт воситаларини қувватлантириш хизматини кўрсатишдан олинган даромад бўйича айланмадан олинадиган солиқдан;
· божхона божидан – белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхатлар бўйича хориждан олиб келинадиган электромобилларни қувватлантириш станциялари, уларнинг компонентлари ва сервис инфратузилмаси учун технологик асбоб-ускуналар.
Статистика ҳисоботларининг янги шакллари кучга кирмоқда, айримлари ўз кучини йўқотмоқда
2023 йил учун 100 дан зиёд статистика ҳисоботи шакллари кучга кирмоқда.
Статистика ҳисоботининг 9 та шакли ва бухгалтерия ҳисоби субъектлари томонидан молиявий ҳисоботларни солиқ ва статистика органларига ҳар чоракда тақдим этиш талаби бекор қилинмоқда.
Хорижий сайёҳларга ҚҚСни қайтариш бўйича эксперимент бошланади
Чет давлат фуқароларига улар томонидан Ўзбекистон ҳудудидаги чакана савдо билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектларидан айрим турдаги товарларни сотиб олишда тўланган ҚҚС суммасини қисман қайтариш («tax free») тизими тажриба тариқасида жорий этилмоқда.
Импорт шартномалар бўйича хизматларни солиққа тортиш тартиби ўзгармоқда
Асбоб-ускуналар (қурилмалар, механизмлар, бутловчи ва эҳтиёт қисмлар) сотиб олиш (сотиш) бўйича шартномада (контрактда) уларни монтаж ва (ёки) ишга тушириш-созлаш хизматлари, ходимларни ўқитиш хизматлари ва бошқа шу каби хизматлар қиймати алоҳида кўрсатилмаган ҳолларда норезидентнинг солиқ солинадиган даромадини ушбу хизматларнинг бозор қийматидан келиб чиқиб ҳисобланади.
Қурилиш соҳасила талаблар соддалаштирилмоқда
Қурилиш-монтаж, реконструкция ва мукаммал таъмирлаш ишларини ўз маблағлари ҳисобидан молиялаштираётган тадбиркорлик субъектлари учун смета-ресурс нормалари тавсиявий хусусиятга эга бўлади.
Қурилиш регламентлари ҳамда смета-ресурс нормаларини Адлия вазирлигида ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш талаб этилмайди. Шаҳарсозлик нормалари ва қоидалари ҳар 3-4 йилда қайта кўриб чиқилади ва заруратга кўра янгилаб борилади.
Текстиль маҳсулотларини олиб чиқиш учун йиғим миқдори ўзгаради
Ўзбекистон божхона чегараси орқали пахта ип-калаваси ва трикотаж матони (бўялган трикотаж матодан ташқари) олиб чиқишда ҳар бир кг учун $0,1 миқдорида йиғим ундирилади(2022 йилда – $0,05).

Что изменится с 1 января 2023 года?
Представляется обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступают в силу с 1 января 2023 года.
Упрощаются требования в сфере предпринимательства
В частности, отменяются:
· письменное уведомление кредиторов при принятии решения об уменьшении уставного фонда (уставного капитала) субъекта предпринимательства и объявление об этом в СМИ;
· продажа новых импортируемых автомобилей только юрлицами – официальными дилерами предприятий – производителей;
· приостановление подачи электроэнергии юрлицам, потребившим электроэнергию сверх объемов, указанных в договоре электроснабжения (ежемесячный договорной объем);
· постановка на отдельный учет в органах налоговой службы работников, нанятых индивидуальным предпринимателем, путем их регистрации в Единой национальной системе труда.
Изменяется порядок проведения проверок предпринимателей
Запрещается проведение проверок по функциям, не включенным в реестр государственных контролирующих функций в информационной системе «Единый государственный контроль».
Предпринимателям предоставляются дополнительные льготы
Минимальная сумма соцналога для физлиц, состоящих в трудовых отношениях с индивидуальными предпринимателями, уменьшается с 50% размера БРВ в месяц до 1 БРВ в год (за исключением осуществляющими деятельность в торговых комплексах и на рынках)
Граждане, занимающиеся на личных приусадебных земельных участках и раз в год оплачивающие социальный налог в размере не менее 1 БРВ, включаются в категорию официально занятого населения и данный период засчитывается в их трудовой стаж.
Также индивидуальным предпринимателям разрешается выполнять несложные общестроительные и ремонтно-строительные работы, в том числе и для юрлиц. Строительно-подрядные организации вправе привлекать на договорной основе индивидуальных предпринимателей для выполнения общестроительных работ.
До 1 января 2028 года для субъектов предпринимательства, расположенных во всех районах Каракалпакстана:
· снижаются на 50% ставки по налогам на прибыль, с оборота, на имущество и земельному налогу с юрлиц;
· социальный налог устанавливается в размере 1%;
· соцналог, уплачиваемый индивидуальными предпринимателями, уменьшается в 12 раз для лиц, осуществляющих деятельность на территории городов, в 6 раз – для лиц, осуществляющих деятельность на территории районов, и устанавливается в однократном размере БРВ в год.
Станции зарядки электромобилей освобождаются от налогов и таможенных пошлин
До 1 января 2026 года освобождаются от:
· земельного налога с юрлиц – станции зарядки электромобилей, а также земельные участки, на которых расположены автостоянки (парковки), налога на имущество юрлиц – станции зарядки электромобилей;
· налога на прибыль – субъекты предпринимательства, основным видом деятельности которых является оказание услуг зарядки транспортных средств (имеющих долю выручки от данного вида деятельности в совокупном объеме реализации 50% и более);
· налога с оборота по доходам от оказания услуг зарядки транспортных средств;
· таможенной пошлины – станции зарядки электромобилей, их компоненты и оборудование сервисной инфраструктуры, ввозимые из-за рубежа.
Вступают в силу новые формы статотчетности, некоторые ее виды отменяются
Вступают в силу более 100 форм статистической отчетности на 2023 год.
Отменяются 9 форм статотчетности и требование ежеквартального представления в налоговые и статистические органы финотчетов субъектами бухгалтерского учета.
Стартует эксперимент по возврату НДС иностранным туристам
В порядке эксперимента вводится механизм частичного возврата НДС («tax free») при приобретении некоторых товаров у розничных продавцов.
Изменяется порядок налогообложения услуг по импортным контрактам
При неуказании в договоре (контракте) на закупку (реализацию) оборудования (устройств, механизмов, комплектующих и запчастей) отдельно стоимости услуг по их монтажу и (или) запуску и наладке, обучению персонала и иных подобных услуг, налогооблагаемый доход нерезидента рассчитывается исходя из рыночной стоимости указанных услуг.
Упрощаются требования в строительной сфере
Для предпринимателей, финансирующих строительно-монтажные, реконструкционные и ремонтные работы за счет собственных средств, сметно-ресурсные нормы будут иметь рекомендательный характер.
Строительные регламенты и сметно-ресурсные нормы не требуют проведения правовой экспертизы в Минюсте. Градостроительные нормы и правила будут пересматриваться каждые 3-4 года и обновляться по мере необходимости.
Изменится размер сбора при вывозе текстильной продукции
При вывозе хлопчатобумажной пряжи и трикотажного полотна (кроме крашеного трикотажного полотна) через таможенную границу Узбекистана за каждый кг будет взиматься сбор в размере $ 0,1 (в 2022 году – $ 0,05).