Бизнес-омбудсман Андижонда фаолият кўрсатувчи тадбиркорнинг мурожаатини ижобий ҳал қилди
Андижон шаҳрида фаолият кўрсатувчи “Jasur design” (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари Андижон шаҳар Давлат солиқ инспекцияси ходимлари хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Аниқланишича, Андижон шаҳар ДСИ томонидан 2019 йилда экспорт операциялари бажарилганлиги ҳамда солиқ ҳисоботларида ушбу реализацияни акс эттирмасдан солиқларни тўламай қолганлиги юзасидан талабнома чиқарилган.
Мазкур талабномага жавобан Жамият барча асослантирувчи ҳужжатлар тақдим қилиниб, экспорт операциялари бўйича молиявий ҳаражатлар ҳамда барча ҳисоб-китобларни амалга ошириш ҳамкорлар зиммасида эканлиги тушунтирилган.
Андижон шаҳар ДСИ камерал бўлим бошлиғи Жамиятнинг жавоб хати ва асослантирувчи ҳужжатлар текширилиб, ўрганиб чиқилгандан сўнг, қўйилган инкассоларни ечиб юборилишини айтган бўлсада, шу кунгача ушбу инкассолар ечилмай келиниб, пеня ва жарималар ҳам ҳосил бўлган.
Бизнес-омбудсман томонидан амалий ёрдам кўрсатилиши натижасида “Божхона юк декларациясини тўлдириш тартиби тўғрисидаги йўриқномани тасдиқлаш ҳақида” қарорига асосан “Jasur design” МЧЖнинг ҳисоб рақамига қўйилган инкассо талабномалари чақириб олинди ҳамда ортиқча ҳисобланган солиқ бекор қилинди.
Мурожаати ижобий ҳал этилган тадбиркор Бизнес-омбудсманга ўз миннатдорчилигини билдирди.
“Сизга Жамиятимизнинг банк ҳисоб рақамларига солиқ инспекцияси томонидан жами 80 млн 200 минг сўм айланмадан солиқ ҳамда унга ҳисобланган қарийб 31 млн сўм миқдоридаги пеня ва жарималарга қўйилган инкассолар ечилишида кўрсатган амалий ёрдамингиз ва бизнинг ҳуқуқларимизни ҳимоя қилганлигингиз учун самимий миннатдорчилигимизни билдирамиз”, – деди жамият раҳбари.

Бизнес-омбудсман положительно решил обращение предпринимателя, осуществлявшего деятельность в Андижане
Руководитель ООО «Jasur design» (наименование изменено), действующей в городе Андижане, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на поведение сотрудников Государственной налоговой инспекции города Андижана.
Выяснилось, что в отношении экспортных операций, реализованных в 2019 году без отражения в налоговой отчетности и неуплаты налогов. было вынесено требование ГНИ города Андижана.
В ответ на данное требование Обществом были представлены все подтверждающие документы и пояснено, что обязанность нести финансовые расходы и все расчеты, связанные с экспортными операциями, было закреплено за партнером.
Несмотря на то, что начальником отдела ГНИ города Андижана было сообщено, что вопрос о взыскании будет разрешен после изучения ответного письма и подтверждающих документов Общества, до сегодняшнего дня взыскание не было отменено, а также сформировалась пеня и штрафы.
В результате практической помощи, оказанной Бизнес-омбудсманом, в соответствии с постановлением «Об утверждении инструкции о порядке заполнения грузовой таможенной декларации» инкассовые заявки, размещенные на счете ООО «Jasur design», были отменены, а излишне начисленный налог отменен.
Предприниматель, обращение которого было разрешено положительно, выразил благодарность Бизнес-омбудсману.
«Выражаем искреннюю благодарность за практическую помощь и защиту наших прав в снятии инкассового требования на налог с оборота на сумму 80 млн 200 тыс сумов и штрафов на сумму 31 миллион сумов, излишне начисленных налоговой инспекцией в банковские счета нашего Общества», – отметил руководитель Общества.