Бизнес-омбудсман фаолиятидаги асосий қадриятлар
Қонунийлик - тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда қонун ҳужжатлари талабларига қатъий риоя этиш;
Одиллик - фаолият давомида юзага келадиган ҳар қандай масалага адолатли ёндашиш;
Ҳалоллик - фаолиятни амалга оширишда коррупцион ҳолатларга йўл қўймаслик, барча масалаларни ҳал этишда холисликни таъминлаш;
Профессионаллик - мурожаатларни кўриб чиқиш, таҳлилларни амалга ошириш, ўрганиш ишларида касбий фаолиятни тизимли, профессионал ва самарали ташкил этиш;
Ташаббускорлик - тадбиркорлар манфаатини кўзлаб, шунингдек, бизнес-муҳитини яхшилаш мақсадида янги ғоялар, ташаббуслар ва илмий, инновацион таклифларни илгари суриш;
Масъулият - ҳар бир қўйилган вазифага лавозим мажбуриятларидан келиб чиққан ҳолда жиддий ёндашиш, самарадорликка эришиш;
Жамоавийлик - иш фаолиятини ташкил этишда Вакил девони ходимлари билан бир мақсад сари ҳаракат қилиш, гуруҳбозликка йўл қўймаслик;
Ўзаро ҳурмат - фаолиятни ташкил этишда Вакил девони ходимлари ўртасида ўзаро аҳилликни таъминлаш, жамоа обрўси ва мақсадлари учун шахсий масъулиятни ҳис қилиш

Основные ценности в деятельности Бизнес-омбудсмана
Законность - неукоснительное соблюдение требований нормативно-правовых актов при защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства;
Справедливость - справедливый подход к любому вопросу, возникающему в ходе деятельности;
Честность - избегать коррупционных ситуаций при осуществлении деятельности, обеспечивать беспристрастность в разрешении всех вопросов;
Профессионализм - систематическая, профессиональная и эффективная организация профессиональной деятельности по рассмотрению, анализу и изучению обращений;
Инициативность - продвижение новых идей, инициатив и научных, инновационных предложений в интересах предпринимателей, а также в целях улучшения бизнес-среды;
Ответственность - серьезно подходить к каждой поставленной задаче исходя из должностных обязанностей, добиваясь эффективности;
Работа в команде - работать на общую цель с работниками аппарата Уполномоченного, избегать групповщины;
Взаимное уважение - обеспечение взаимопонимания между сотрудниками аппарата Уполномоченного в организации деятельности, чувства личной ответственности за репутацию и цели коллектива.