Бизнес-омбудсман аралашуви билан маркшейдерлик хулосаси ҳамда жойнинг топографик харитаси ишлаб чиқилиши таъминланди
Олтиариқ туманида фаолият кўрсатувчи “GBН” МЧЖ раҳбари Ўзбекистон Республикаси давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси масъул ходимларининг хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, жамиятга қум ва шағал аралашмаси конидан фойдали қазилмаларни қазиб олиш учун 11.09.2020 йилда лицензия берилган. Норуда фойдали қазилмаларни участкаларини ўз ичига олган ер қаъри участкасидан фойдаланиш ҳуқуқи учун 23.11.2022 йилда рухсатнома олинган.
Бироқ бугунги кунга қадар ер участкасининг чегараларини жойида белгилаш ишлари амалга оширилмаган, шунингдек жамият ва “Геология-маркшейдерлик хизмати” ДК ўртасидаги 19.05.2021 йилдаги шартномага асосан қум-шағал конида топографик-маркшейдерлик ишлари амалга оширилмаган.
Мурожаат асосида, 16.12.2022 йилда жамият вакиллари, Кон-геология фаолиятини назорат қилиш инспекцияси, “Геология-маркшейдерлик хизмати” ДК ва мутасадди ташкилотлар иштирокида ажратилган ер майдонида топохариталаш ишлари амалга оширилди ҳамда маркшейдерлик хулосаси ҳамда жойнинг топографик харитаси ишлаб чиқилиши таъминланди.

При вмешательстве Бизнес-омбудсмана было обеспечено составление маркшейдерского заключения и топографической карты местности
Руководитель ООО «GBН», действующего в Алтыарыкском районе, обратился к Бизнес-омбудсману, с жалобой на действия должностных лиц Государственного комитета Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам.
Как было выяснено, 11.09.2020 компания получила лицензию на добычу полезных ископаемых из песчано-гравийного карьера. 23 ноября 2022 года получено разрешение на право пользования участком недр, в состав которого входят участки полезных нерудных ископаемых.
Однако до настоящего времени работы по определению границ земельного участка на месте не проводились, а согласно договору от 19.05.2021 между обществом и ГП «Геолого-маркшейдерская служба», топографо-маркшейдерные работы в песчано-гравийному карьеру не проводилось.
На основании заявления, 16.12.2022 г., с участием представителей общества, Инспекции по контролю за горно-геологической деятельности, ГП «Геолого-маркшейдерская служба» и ответственных организаций, на выделенном земельном участке проведены топографо-геодезические работы, составлены топографическое заключение и топографическая карта местности.