Бизнес-омбудсман хорижий тадбиркор масаласини ҳал қилишга ёрдам берди
Ўзбекистонда фаолият кўрсатувчи хорижий фуқаро корхона фаолиятида учраётган муаммолардан норози бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакилга ишонч телефони орқали мурожаат қилган.
Унинг маълум қилишича, жорий йилнинг август ойида қўшилган қиймат солиғидан пайдо бўлган ижобий фарқни қайтаришни сўраб Давлат солиқ қўмитаси ва Давлат солиқ бошқармасига қилган мурожаатлари бўйича асосланган жавоб ололмаган. Тошкент вилояти Давлат Солиқ бошқармаси ходимлари унинг мурожаати назоратда эканлигини айтган бўлса-да, ижобий натижа бўлмаган. Мурожаатчи шу масаланинг ечимини топишда амалий ёрдам беришни сўраган.
Бизнес-омбудсман аралашувидан сўнг Тошкент вилоят Давлат солиқ бошқармаси томонидан белгиланган тартибда ўрганиб чиқилиб, масала ижобий ҳал қилинди.
«Компаниямиз сизга ўз ҳурматини билдиради ва 2022 йил январь-июль ойлари учун қайтариладиган ҚҚС суммасини қайтариш масаласида ёрдам сўраб мурожаат қилганимиздан сўнг бизнинг жорий ҳисоб рақамига 4 миллиард сўм ҚҚС суммаси келиб тушганлигини маълум қилади.
ҚҚСни қайтариш масалаларини ҳал қилишда компаниямизга ёрдам берганингиз учун сизга ўз миннатдорчилигимизни билдирамиз», – деб ёзади компания раҳбари.

Бизнес-омбудсман помог решить проблему иностранного предпринимателя
Иностранный гражданин, занимающий бизнесом в Узбекистане, был недоволен проблемами, возникшими в деятельности компании, и по горячей линии обратился к Уполномоченному при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства.
Он сообщил, что в августе текущего года не получил обоснованного ответа на свои обращения в ГНК и ГНУ с требованием о возврате положительной разницы, возникшей по налогу на добавленную стоимость. Сотрудники ГНУ по Ташкентской области заявили, что его обращение находится на контроле, но никакого положительного результата не было. Заявитель просил практической помощи в поиске решения данного вопроса.
После вмешательства Бизнес-омбудсмана вопрос был положительно решен Государственным налоговым управлением Ташкентской области.
«Компания выражает Вам свое почтение и сообщает Вам о том, что после обращения к Вам об оказании помощи по вопросу возврата суммы НДС, подлежащей возмещению за период январь-июль 2022 г, на наш расчетный счет поступила сумма НДС частично в размере 4,412 миллиарда сум.
Приносим Вам свою благодарность за содействие нашей компании в решении вопросов возмещения НДС», – пишет руководитель компания.