Бизнес-омбудсман тадбиркорлик субъекти раҳбарининг қонуний манфаатларини ҳимоя қилди
Бизнес-омбудсман ходимлари томонидан Кадастр агентлигининг Жиззах вилояти бошқармаси ва унинг тизимидаги ташкилотларда тадбиркорлик субъектларининг ҳуқyқлари ҳамда қонуний манфаатларига риоя этилиши аҳволи ўрганилди.
Аниқланишича, Кадастр агентлигининг Зомин ва Зарбдор туман бўлимлари томонидан 3 та тадбиркорлик субъекти раҳбарига нисбатан МЖтКнинг 681-моддаси билан 12 млн cўмдан зиёд маъмурий жарима қўллаш тўғрисида қарорлар қабул қилинган.
Мазкур учала қарорни қабул қилиш чоғида бир қатор қонун бузилиши ҳолатларига йўл қўйилган.
Хусусан, ҳолатга аниқлик киритиш мақсадида ўрганиш ўтказилганда тадбиркорга ер майдонини давлат рўйхатидан ўтказиши ҳақида кадастр бўлими томонидан огоҳлантириш берилмаганлиги, ўзига нисбатан маъмурий иш кўрилишида иштирок этмаганлиги, жарима жазоси қўлланилганлигидан орадан 3 ой ўтиб Мажбурий ижро бюросининг Зомин бўлимида хабар топганлигини маълум қилинган.
МЖтКнинг 308-моддаси 5-қисмида маъмурий ҳуқyқбузарлик тўғрисидаги ишни кўриб чиқиш баённомаси тегишинча орган мажлисидаги раислик қилувчи ва котиб томонидан ёки ишни кўриб чиқувчи мансабдор шахс томонидан имзоланиши лозимлиги белгиланган бўлса-да, баённома раислик қилувчи ва котиб томонидан имзоланмаган.
Шу билан бирга, маъмурий жазо қўллаш тўғрисидаги қарорнинг нусхаси тадбиркорлик субъекти раҳбарига шу кунга қадар юборилмасдан, МЖтКнинг 311-моддаси талаби бузилган.
Баён этилганлар тадбиркорлик субъекти раҳбарининг иштирокисиз ва хабардорлигисиз маъмурий иш ҳужжатлари расмийлаштирилганлиги ҳақида ҳуқуқлари поймол этилганлигидан далолат беради.
Бизнес-омбудсман томонидан Кадастр агентлиги Зомин ва Зарбдор туман бўлимлари томонидан МЧЖ раҳбари ва фермер хўжалиги раҳбарларига нисбатан МЖтКнинг 681-моддаси билан маъмурий жарима қўллаш тўғрисидаги қарорларини бекор қилиш юзасидан хулоса тайёрланиб вилоят прокуратурасига юборилди.
Вилоят прокуратураси томонидан мазкур қарорлар назорат тартибида ўрганиб чиқилиб, маъмурий жазо қўллаш тўғрисидаги қарорларни бекор қилиш ҳақида 21.11.2022 йилда судга протест киритилди.

Бизнес-омбудсман защитил законные интересы руководителя субъекта предпринимательства
Сотрудниками Бизнес-омбудсмана изучено состояние соблюдения прав и законных интересов субъектов предпринимательства в Джизакском областном управлении Агентства по госдкадастру и организациях, входящих в его систему.
Установлено, что Зоминским и Зарбдарским районными отделами Агентства по госдкадастру вынесены решения о наложении административного штрафа на сумму более 12 млн сумов на руководителей 3-х субъектов предпринимательства по статье 681 КоАО Республики Узбекистан.
При принятии этих трех решений был допущен ряд правонарушений.
В частности, при изучении ситуации выяснено, что предприниматель не был предупрежден кадастровым управлением об обязательстве государственной регистрации земельного участка, что он не участвовал в административном производстве в отношении него, и что он был уведомлен об этом в Зоминском отделении Бюро принудительного исполнения через 3 месяца после наложения штрафа.
Хотя частью 5 статьи 308 КоАО Республики Узбекистан предусмотрено, что протокол дела об административном правонарушении должен быть подписан председательствующим и секретарем заседания соответствующего органа либо должностным лицом, рассматривающим дело, протокол не был подписан председательствующим и секретарь.
При этом было нарушено требование статьи 311 КоАО без направления копии решения о применении административного взыскания руководителю хозяйствующего субъекта.
Вышеизложенное об оформлении документов по административному делу без его участия и ведома свидетельствует о нарушении прав руководителя субъекта предпринимательства.
Бизнес-омбудсманрм подготовлено заключение об отмене постановлений Зоминского и Зарбдарского районных отделений Агентства кадастра о наложении административных штрафов в отношении руководителя ООО и руководителей фермерских хозяйств по статье 681 КоАО и направлено в областную прокуратуру.
Данные постановления рассмотрены областной прокуратурой в контрольном порядке, и 21.11.2022 в суд подан протест об отмене постановлений о применении административного взыскания.