Қўмитанинг 25 нафар мансабдорига нисбатан маъмурий баённомалар расмийлаштирилди
Бизнес-омбудсман томонидан Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси ҳузуридаги Кон-геология фаолиятини назорат қилиш инспекцияси ҳамда унинг тизимидаги ташкилотларда тадбиркорлик соҳасидаги қонунчилик ижроси ҳамда тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказилган текширувларнинг қонунийлиги юзасидан ўрганишлар ўтказилди.
Ўтказилган ўрганишлар натижасида Инспекция ва унинг тизимидаги ташкилотлар ходимлари томонидан 312 та ҳолатда тадбиркорлик субъектлари ҳуқуқларининг бузилишига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Жанубий минтақавий инспекция ходимлари 3 та ҳолатда ўтказган текшируви Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимида рўйхатдан ўтказилмаган.
Шимолий-Ғарбий минтақавий инспекциясида 24 та, Самарқанд-Бухоро вилоят инспекциясида 17 та, Марказий минтақавий инспекциясида 1 та ҳолатда ўтказилган текширишларда “Назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ва профилактика тадбирларини ўтказиш тартиби тўғрисида” Низом  талабига риоя этилмаган.
Масалан, инспекциянинг етакчи матахассислари томонидан тадбиркор фаолиятида ўтказилган текширув якуни бўйича маълумотлар белгиланган муддатда ягона тизимга киритилмаган.
Худди шу каби қонунбузилиш 41 та ўтказилган текширишларда ҳам такрорланган.
Шимолий-Ғарбий минтақавий инспекциясида 90 та, Самарқанд-Бухоро вилоят инспекциясида 19 та, Фарғона минтақавий инспекциясида 26 та, Жанубий минтақавий инспекциясида 13 та, Марказий минтақавий инспекциясида 2 та жами 150 та ҳолатда юқорида белгиланган Низом талабларига риоя этилмаган.
Масалан, Фарғона минтақавий инспекциянинг инспектори томонидан тадбиркорлик субъекти фаолиятида ўтказилган текширув ваколатли орган билан келишилган тартибда ўтказилиши лозим бўлса-да, инспекция томонидан ваколатли органни хабардор қилиб тадбиркорлик субъектида текшириш ўтказган.
“Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Қонуннинг 28-моддасига асосан ариза ёки шикоят масалани мазмунан ҳал этиши шарт бўлган давлат органига, ташкилотга ёки уларнинг мансабдор шахсига келиб тушган кундан эътиборан ўн беш кун ичида, қўшимча ўрганиш ва (ёки) текшириш, қўшимча ҳужжатларни сўраб олиш талаб этилганда эса, бир ойгача бўлган муддатда кўриб чиқилиши белгиланган.
Инспекция ходимлари 11 та мурожаатларни қонунчиликда белгиланган муддатларда кўриб чиқмаган.
Инспекцияда 2 та, Самарқанд-Бухоро вилоят инспекциясида 4 та, Марказий минтақавий инспекциясида 5 та ҳолатда белгиланган муддатларда мурожаатларга жавоб хати берилишига риоя этилмаган.
Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 4 декабрдаги 983-сон ва 2022 йил 25 мартдаги 133-сон қарорлари талабларига кўра, Қўмита ва Инспекция томонидан кўрсатиладиган давлат хизматлари “Лицензия” ахборот тизими орқали амалга оширилиши белгиланган.
Ўрганиш давомида давлат хизматлари “Лицензия” ахборот тизими орқали эмас, балки анъанавий тарзда, яъни қоғоз шаклда тўғридан-тўғри амалга оширилаётганлиги маълум бўлди.
Қайд этилган камчиликларга йўл қўйган 25 нафар мансабдор шахсларга нисбатан маъмурий баённомалар расмийлаштирилди.
Жумладан, 18 нафар ходимга нисбатан МЖтКнинг 2412-моддаси, 7 нафар ходимга нисбатан МЖтКнинг 43-моддасида назарда тутилган ҳуқуқбузарликлар бўйича маъмурий баённомалар расмийлаштирилган.
Ўрганиш якуни бўйича соҳада қонун ҳужжатларининг аниқланган бузилишларини, уларга имкон берувчи сабаблар ва шарт-шароитларни бартараф этиш тўғрисида Қўмита раҳбарига тақдимнома киритилди.

В отношении 25 должностных лиц комитета составлены административные протоколы
Бизнес-омбудсманом проведены изучения по вопросам законности реализации законодательства в сфере предпринимательства и проводимых проверок в деятельности субъектов предпринимательства Инспекцией по контролю за горно-геологический деятельностью при Государственном комитете Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам и учреждениях, входящих в его систему.
В результате проведенных изучений установлено, что сотрудниками Инспекции и учреждений, входящих в ее систему, нарушены права субъектов предпринимательства в 312 случаях.
Проверка, проведенная сотрудниками Южной региональной инспекции, в 3 случаях не была зарегистрирована в единой системе электронной регистрации проверок.
Не соблюдены требования Положения О порядке проведения контролирующими органами проверок и профилактических мероприятий в деятельности субъектов предпринимательства” в 24 проверках, проведенных в Северо-Западной региональной инспекции, 17 проверках в Самарканд-Бухарской региональной инспекции, 1 проверке в Центральной районной инспекции.
Например, сведения об окончании проверки, проведенной ведущими специалистами инспекции в отношении деятельности предпринимателя, не были внесены в единую систему в указанный срок.
Такое же нарушение было повторено в 41 проверке.
В Северо-Западной областной инспекции 90 дел, в Самарканд-Бухарской областной инспекции 19, в Ферганской областной инспекции 26, в Южной областной инспекции 13, в Центральной районной инспекции 2 в общей сложности по 150 делам не были соблюдены требования вышеупомянутого Положения.
Например, инспектор Ферганской областной инспекции провел проверку в деятельности субъекта предпринимательства в уведомительном порядке уполномоченного органа, хотя она и должна быть проведена в порядке, согласования с уполномоченным органом.
В соответствии со статьей 28 Закона «Об обращениях физических и юридических лиц» государственный орган, организация или их должностное лицо, на которых возложена обязанность решения вопроса по существу, проводят дополнительное изучение и (или) проверку, дополнительные документы в течение пятнадцати дней со дня поступления заявления или жалобы, а при обращении с запросом устанавливается срок его рассмотрения до одного месяца.
Сотрудники инспекции не рассмотрели 11 обращений в установленные законом сроки.
В 2 случаях в инспекции, в 4 случаях в Самарканд-Бухарской областной инспекции и в 5 случаях в Центральной районной инспекции не были соблюдены установленные сроки направления ответных писем на обращения.
Согласно требованиям постановлений Кабинета Министров от 4 декабря 2018 года № 983 и от 25 марта 2022 года № 133, оказываемые Комитетом и Инспекцией государственные услугаи должны быть оказаны через информационную систему «Лицензия».
В ходе изучения стало известно, что госуслуги оказываются не через информационную систему «Лицензия», а традиционным способом, то есть непосредственно в бумажной форме.
В отношении 25 должностных лиц, допустивших указанные нарушения, составлены административные протоколы.
В частности, 18 работникам были составлены административные протоколы о правонарушениях, предусмотренных статьей 2412 КоАО, и 7 сотрудникам в соответствии со статьей 43 КоАО.
По окончании изучения председателю Комитета был внесено представление об устранении выявленных нарушений законодательства в сфере, причин и условий, допускаюших их совершению.