Корпоратив муносабатларнинг ҳуқуқий асослари янада такомиллаштирилади
“Корпоратив муносабатларнинг ҳуқуқий асосларини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–415-сон, 08.11.2022-й.) қабул қилинди.
Қарорга мувофиқ, 2022 йил 1 декабрдан тижорат ташкилотлари фаолиятида қуйидаги талаблар бекор қилинди:
қуйидаги ташкилотларда ички аудитни ташкил этиш:
масъулияти чекланган жамиятлар;
активларининг баланс қиймати БҲМнинг 100 минг баробаридан кам, давлат улуши 50 фоиз ва ундан кўп акциядорлик жамиятлари ва давлат унитар корхоналари;
МЧЖнинг таъсис шартномасини давлат рўйхатидан ўтказиш;
МЧЖнинг вакилларига умумий йиғилишда иштирок этиш учун бериладиган ишончномани нотариал тасдиқлаш;
МЧЖда захира жамғармаси ташкил этилганда, унинг миқдорини устав фондининг камида 15 фоизи этиб белгилаш.
2023 йил 1 мартдан унитар корхона ёки қўшимча масъулиятли жамият шаклида юридик шахс ташкил этиш тўхтатилади.
2023 йил 1 апрелдан:
МЧЖ устав фондига қўшиладиган, қиймати БҲМнинг 10 минг бараваридан кўп пулсиз ҳиссалар баҳоловчи ташкилот томонидан баҳоланади ва баҳоланган қийматдан юқори бўлиши мумкин эмас;
юридик шахслар қайта ташкил этилганда, корхоналарнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари қайта ташкил этилган юридик шахсга ўтган ҳисобланади.
2023 йил 1 мартдан бошлаб қимматли қоғозлар бозорини тартибга солиш бўйича ваколатли давлат органи оммавий ахборот воситалари ва (ёки) ўзининг расмий веб-сайти орқали қуйидаги фактлар тўғрисидаги ахборотни улар юз берган санадан икки иш куни ичида эълон қилади:
қимматли қоғозлар чиқарилишини давлат рўйхатидан ўтказиш, уни тўхтатиб туриш, амалга ошмаган ёки ҳақиқий эмас деб топиш;
қимматли қоғозлар бозорида профессионал фаолиятни амалга ошириш учун лицензия бериш, унинг амал қилишини тўхтатиб туриш ёки тугатиш, лицензияни бекор қилиш;
қимматли қоғозлар бозорида қимматли қоғозлар билан операцияларни амалга ошириш, хизматларни кўрсатиш ва (ёки) ишларни бажариш ҳуқуқини берувчи малака сертификатини бериш.
2023 йил 1 июлдан хўжалик жамиятининг филиаллари, ваколатхоналари ташкил этилганлиги ва унинг устав фонди шакллантирилганлиги ҳамда тўловга қобилиятсизлиги юзасидан иш қўзғатилганлиги тўғрисидаги маълумотлар Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz)да эълон қилинади.
2023 йил 1 январдан бошлаб устав фондида (устав капиталида) давлат улуши 50 фоиз ва ундан юқори бўлган хўжалик жамиятларининг кузатув кенгаши мажлиси ва иштирокчилари (акциядорлари) умумий йиғилиши баёнлари улар расмийлаштирилгандан сўнг ўн кун муддатда Давлат активларини бошқариш агентлигининг “Давлат мулки” ахборот тизимида жойлаштирилади.

Правовая основа корпоративных отношений будет совершенствована в дальнейшем
Принято Постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию правовой основ корпоративных отношений» (ПП-415, 08.11.2022).
Согласно Постановлению, с 1 декабря 2022 года отменены следующие требования в деятельности коммерческих организаций:
создание служб внутреннего аудита в следующих организациях:
в обществах с ограниченной ответственностью;
акционерных обществах с долей государства 50 процентов и более и государственных унитарных предприятиях, балансовая стоимость активов которых составляет менее сто тысячекратного размера базовой расчетной величины;
государственная регистрация учредительного договора общества с ограниченной ответственностью;
нотариальное удостоверение доверенности, выдаваемой представителям участников обществ с ограниченной ответственностью, являющихся юридическим лицом, для участия на общем собрании;
установление размера резервного фонда при его создании в обществах с ограниченной ответственностью не менее 15 процентов от их уставного фонда (уставного капитала).
С 1 марта 2023 года, прекращается создание юридического лица в организационно-правовой форме унитарного предприятия или общества с дополнительной ответственностью.
С 1 апреля 2023 г. хозяйственные общества:
неденежные вклады в уставный фонд (уставный капитал) общества с ограниченной ответственностью стоимостью свыше десятитысячного размера базовой расчетной величины оцениваются оценочной организацией и не могут превышать оценочной стоимости;
при реорганизации юридических лиц путем слияния, присоединения и изменения организационно-правовой формы права и обязательства предприятий считаются перешедшими к реорганизованному юридическому лицу независимо от указания об этом в передаточном акте.
С 1 марта 2023 года уполномоченный государственный орган по регулированию рынка ценных бумаг публикует в средствах массовой информации и (или) на своем официальном веб-сайте информацию о следующих фактах в течение двух рабочих дней с даты их наступления:
государственная регистрация выпуска ценных бумаг, его приостановление, признание несостоявшимся либо недействительным;
выдаче, приостановлении, прекращении действия, аннулировании лицензии на право осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
выдаче квалификационного сертификата на право осуществления операций с ценными бумагами, оказания услуг и (или) выполнения работ на рынке ценных бумаг.
С 1 июля 2023 года информация о создании филиалов, представительств и формировании уставного фонда (уставного капитала), а также возбуждении дела о неплатежеспособности хозяйственного общества публикуется на Едином портале интерактивных государственных услуг (my.gov.uz).
С 1 января 2023 года протоколы заседания наблюдательного совета и общего собрания участников (акционеров) хозяйственных обществ, в уставном фонде (уставном капитале) которых государственная доля составляет 50 процентов и более, размещаются в информационной системе «Давлат мулки» Агентства по управлению государственными активами в десятидневный срок после их оформления.