Энди шикоят қилишимга кеч бўлдими?
“Ноқонуний қарздорлик туфайли солиқ идораси устидан арз қилмоқчи эдим. Фақат бу ўтган йили ёз ойларида содир бўлганди. Соғлигим ёмонлашгани боис даволаниш учун чет элга кетишимга тўғри келди. Бизнес-омбудсманга ҳалиям шикоят қилсам бўладими? Қонунчилигимизга кўра бир йил ичида мурожаат қилишим керак экан...”
ЖАВОБ: Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича Вакил тўғрисида”ги Қонунининг 14-моддасида тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакил томонидан шикоятларни кўриб чиқиш шартлари белгилаб қўйилган:
Тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакил арз қилувчига ўз ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари бузилганлиги маълум бўлиб қолган пайтдан эътиборан ёки арз қилувчи, агар у ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг бошқа воситаларидан фойдаланган ҳамда қабул қилинган қарорлардан қаноатланмаган бўлса, ўз шикояти бўйича қабул қилинган охирги қарордан хабар топган пайтдан эътиборан бир йил ичида берилган шикоятларни кўриб чиқади.
Шикоят беришнинг узрли сабабга кўра ўтказиб юборилган муддати Тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакил томонидан тикланиши мумкин.

Мне уже поздно ли жаловаться?
“Хотел написать жалобу на налоговую инспекцию из-за незаконной задолженности. Только это произошло в летние месяцы прошлого года. В связи с ухудшением здоровья мне пришлось уехать на лечение за границу. Могу ли я все же подать жалобу Бизнес-омбудсману? По нашему законодательству я должен подать заявление в течение года...”
ОТВЕТ: Статья 14 Закона Республики Узбекистан «Об Уполномоченном при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства» определяет условия рассмотрения обращений Уполномоченным по защите права предпринимателей:
Уполномоченный по защите прав предпринимателей рассматривает жалобы, поданные в течение одного года с момента, когда заявителю стало известно о нарушении его прав и законных интересов, или принятия последнего решения по жалобе, если заявитель использовал иные средства защиты своих прав и законных интересов и не удовлетворен принятыми решениями.
Пропущенный по уважительной причине срок подачи жалобы может быть восстановлен Уполномоченным по защите прав предпринимателей.