Тадбиркор текширув қонунийлигини қандай аниқлаши мумкин?
“Тадбиркорлик билан шуғулланаман. Текширувлар ўтказиб турилади. Уларнинг ҳаракати қонунийлигини қандай аниқласам бўлади?”
Жавоб:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 13 сентябрдаги “Тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ўтказишни мувофиқлаштириш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-374-сон Қарорига биноан, назорат қилувчи органлар томонидан 2022 йил 1 ноябрдан бошлаб тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказиладиган барча текширувлар “Ягона давлат назорати” ахборот тизимида рўйхатга олинади. Бунда, тадбиркорлик субъектлари фаолиятида мазкур тизимда рўйхатга олинмаган текширувларни ўтказиш ноқонуний ҳисобланади.
Назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текширувлар ва профилактика тадбирларини ўтказиш тартиби тўғрисидаги Низомнинг 18-бандига кўра, назорат қилувчи органнинг масъул ходимлари текширув бошланишидан олдин тадбиркорлик субъекти раҳбарини (раҳбар вазифасини бажарувчи шахсни) текширув мақсади билан таништиради, унга ўз хизмат гувоҳномаси ва текширув ўтказиш ҳуқуқини берувчи махсус гувоҳномани кўрсатади, текширувни ўтказишга асос бўлган ҳужжатлар (текширув ўтказиш келишилганлиги ёки ваколатли орган текширув ҳақида хабардор этилганлигини тасдиқловчи ҳужжат нусхаси, назорат қилувчи органнинг текширув ўтказиш тўғрисидаги буйруғи ва текширув дастури) нусхаларини тилхат олган ҳолда тақдим қилади, шунингдек, Ахборот тизимига текширувнинг уникал кодини киритиш орқали текширувга доир маълумотларни олиш ҳуқуқини тушунтиради, ушбу Низомнинг 40-банди ўн биринчи хатбошисида белгиланган ҳоллар бундан мустасно.
Тадбиркорлик субъекти ўз сўровига кўра ўтказилаётган текширув ҳақидаги ахборотни Ахборот тизимидан бепул реал вақт режимида Интернет тармоғи орқали ёки қисқа хабар (SMS) кўринишида олиши мумкин.
Эслатма:
Интернет орқали текшириш. “Ягона давлат назорати” ахборот тизимига https://govcontrol.uz/ веб-сайти орқали кирилади. Телефон рақам ва пароль орқали тизимдан фойдаланиш мумкин.
СМС орқали текшириш. Тадбиркорлик субъекти ўз сўровига кўра ўтказилаётган текширув ҳақидаги ахборотни “4064” қисқа рақамига ИНН сўзи бўш катак ва СТИР рақам киритилади.
Диққат!
Сизнинг фаолиятингизда назорат қилувчи органлар томонидан ноқонуний текширув ўтказилса ёки текширув тартибининг бузилиши ҳолатлари учраётган бўлса, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилинг!

Как предприниматель может определить законность проверок?
“Я занимаюсь предпринимательством. В нашей деятельности иногда проводятся проверки. Как я могу определить законность их действий?”
Ответ:
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан, от 13.09.2022 г. № ПП-374 «О мерах по совершенствованию порядка координации проведения проверок в деятельности субъектов предпринимательства» с 1 ноября 2022 года все проверки, проводимые в деятельности субъектов предпринимательства, регистрируются в информационной системе «Единый государственный контроль». При этом проведение проверок в деятельности субъектов предпринимательства, не зарегистрированных в данной системе, считается незаконным.
Согласно пункту 18 Положения о порядке проведения контролирующими органами проверок и профилактических мероприятий в деятельности субъектов предпринимательства ответственные сотрудники контролирующего органа перед началом проверки знакомят руководителя субъекта предпринимательства (лицо, исполняющее обязанности руководителя) с целью проверки, предъявляют ему служебное удостоверение и специальное удостоверение, дающее право для проведения проверки, предоставляют под расписку копии документов, являющихся основанием для проведения проверки (копия документа, подтверждающего согласование проведения проверки или уведомление уполномоченного органа о проверке, приказ контролирующего органа о проведении проверки и программа проверки), а также разъясняют право на получение информации о проверке путем ввода в Информационную систему уникального кода проверки, за исключением случаев, указанных в абзаце одиннадцатом пункта 40 настоящего Положения.
Субъект предпринимательства по собственному запросу может получить информацию о проводимой проверке из Информационной системы бесплатно в режиме реального времени через сеть Интернет или в виде короткого сообщения (SMS).
Примечание:
Проверка через Интернет. Доступ к информационной системе «Единый государственный контроль» осуществляется через сайт https://govcontrol.uz/. Системой можно пользоваться по номеру телефона и паролю.
Проверка по СМС. Сведения о проводимой проверке субъект предпринимательства вносит по запросу короткого номера «4064» со словом ИНН в пустой ячейке и номером СТИР.
Внимание!
Если ваша деятельность подвергается незаконной проверке со стороны контролирующих органов или имеют место нарушения порядка проведения проверки обращайтесь к Бизнес-омбудсману!