Тадбиркормисиз? Ҳуқуқингиз поймол бўляптими? Қаерга мурожаат қилишни билмаяпсизми?..
Унутманг, сиз давлат раҳбари, қолаверса, Тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ҳимоясидасиз!
Янгиланаётган Ўзбекистонда тадбиркорларнинг эркин фаолият юритиши учун кўплаб шарт-шароитлар яратилмоқда. Янги иш ўринларининг 90 фоизи хусусий сектор ҳиссасига тўғри келиши, ушбу тармоқда 5 миллиондан зиёд аҳоли, хусусан, келажагимиз эгалари ҳисобланган ёшларимиз меҳнат қилиши тадбиркорларнинг нафақат иқтисодий, балки ижтимоий ҳаётимиздаги ўрни ҳам тобора ортиб бораётганидан далолатдир.
2019-2022 йиллар давомида business.gov.uz портали орқали тадбиркорлардан қарийб 190 мингдан зиёд мурожаат келиб тушган.
2022 йил 28 июлда қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Тадбиркорлик субъектлари билан самарали мулоқот тизимини жорий этиш ва уларнинг ҳуқуқий ҳимоясини янада кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармони тадбиркорлар учун янада кенг имкониятлар эшигини очиб берди.
Фармонга мувофиқ business.gov.uz тадбиркорлар мурожаатларини қабул қилиш платформаси «Тадбиркор виртуал офиси» ахборот порталига айлантирилди. Бу мутлақо янги тизим бўлиб, тадбиркорлар муаммолари билан ишлашни янада қулайлаштиришга қаратилган.
Эндиликда тадбиркор ўз мурожаатини мустақил равишда business.gov.uz – «Тадбиркор виртуал офиси» ахборот порталига ёзиши ёки «1100» ишонч телефон орқали оғзаки етказиши мумкин. Мазкур қисқа рақам ҳафтанинг 7 кунида 24 соат давомида тадбиркорлар хизматидадир.
Тадбиркорлар ҳуқуқини ҳимоя қилиш бўйича вакил ва унинг ҳудудий шўъбалари порталга киритилган мурожаатларни тегишли ваколатли органларга йўналтиришади.
Ваколатли органлар портал орқали келиб тушган мурожаатларни 15 иш кунида ўрганиб, ҳал этиш чораларини кўришади. Натижалар юзасидан тегишли маълумотлар ва қабул қилинган қарорлар эса порталга жойлаштирилади. Яъни жавоб ҳам масофадан тақдим этилади.
Бундан ташқари, Тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ва унинг ҳудудий шўъбалари порталга киритилган мурожаатларни кўриб чиқиш тартиби ва муддати устидан назорат ҳам олиб боришади.
Борди-ю, ваколатли органлар томонидан жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисидаги қонунчилик бузилиши ҳолатлари аниқланса, айбдор шахсларга тегишли тартибда чоралар қўлланилади.

Вы являетесь предпринимателем? Ваши права нарушаются? Не знаете, куда обратиться?
Не забывайте, что вы находитесь под защитой главы государства, а также Уполномоченного по защите прав предпринимателей!
За 2019-2022 годы через портал business.gov.uz поступило более 190 тысяч заявок от предпринимателей.
Указ Президента Республики Узбекистан от 28 июля 2022 года «О мерах по внедрению эффективной системы связи с субъектами предпринимательства и дальнейшему усилению их правовой защиты» открыл перед предпринимателями большие возможности.
Создается множество условий для того, чтобы предприниматели могли свободно работать в модернизирующемся Узбекистане. Тот факт, что 90 процентов новых рабочих мест обеспечивает частный сектор, и то что в этом секторе работает более 5 миллионов человек, особенно молодежь, являющейся нашим будущим, считается доказательством того, что роль предпринимателей возрастает, а не только в нашей экономической, но и в нашей общественной жизни.
В соответствии с указом площадка для приема заявлений предпринимателей business.gov.uz преобразована в информационный портал «Виртуальный офис предпринимателя». Это совершенно новая система, призванная облегчить работу с проблемами предпринимателей.
Теперь предприниматель может самостоятельно написать свое заявление в business.gov.uz - информационном портале «Виртуальный офис предпринимателя» или передать его устно по горячей линии «1100». Этот короткий номер к услугам предпринимателей 24 часа в сутки, 7 дней в неделю.
Уполномоченный по защите прав предпринимателей и его региональные отделения направляют обращения, внесенные на портал, в соответствующие уполномоченные органы.
Уполномоченные органы в течение 15 рабочих дней примут меры по изучению обращений, поступивших через портал, и их решению. Соответствующая информация о результатах и решениях будет размещена на портале. То есть, ответ предоставляется дистанционно.
Кроме того, Уполномоченный по защите прав предпринимателей и его региональные отделения осуществляют контроль за порядком и сроками рассмотрения введенных в портал обращений.
В случае выявления компетентными органами фактов нарушения законодательства об обращениях физических и юридических лиц к виновным лицам будут применены меры в соответствующем порядке.