Давлат раҳбарининг топшириғи билан газ таъминотидан узилган иссиқхоналар 1 кун ичида газ билан қайта таъминланади
Республиканинг турли ҳудудларидан иссиқхоналари газдан узилган тадбиркорлар норозилик билдирган мурожаатлари бўйича мажлис ўтказилиб, Тошкентда тўплангани бўйича тегишли масъуллар қаттиқ танқид остига олинди.
➡️Маълумот учун: «Ҳудудгазтаъминот» АЖ 700 гектардаги 268 та иссиқхонани табиий газдан узиб қўйган. Бунинг оқибатида 70 минг тонна ҳосил, 30 миллион долларлик экспорт йўқотилиши, энг асосийси газдан узилган иссиқхоналарда банд бўлган 10 мингга яқин аҳоли ишсиз қолиши мумкин.
Масалани ҳал қилиш Энергетика вазирлигига газ таъминотидан узилган барча иссиқхоналарни 1 кун ичида газ билан қайта таъминлаш топшириғи берилди.
Шунингдек, Ҳисоб палатасига тегишли ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан биргаликда мазкур ҳолат юзасидан «Ҳудудгазтаъминот» АЖнинг ҳудудий бошқарма бошлиқлари ҳаракатига ҳуқуқий баҳо бериш, агар уларнинг ҳаракатида жиноят аломатлари аниқланса, қонуний тартибда жавобгарликка тортиш масаласини кўриб чиқиш юзасидан топшириқ берилди.

По распоряжению главы государства, теплицы, отключенные от газоснабжения, будут газифицированы в течение 1 дня
По обращениям предпринимателей, чьи теплицы были отключены от газоснабжения в различных регионах республики, было проведено собрание, в ходе которого должностные лица подверглись резкой критике.
➡️Для справки: АО «Худудгазтаминот» отключило от природного газа 268 теплиц на общей площади 700 га. В результате этого есть вероятность потери 70 тысяч тонн урожая, экспорта на 30 миллионов долларов, при этом порядка 10 тысяч человек, работающих в отключенных от газа теплицах, могут лишиться работы.
В целях решения данной проблемы Министерству энергетики поручено в течение 1 дня обеспечить газом все отключенные от газоснабжения теплицы.
Также Счетной палате совместно с соответствующими правоохранительными органами поручено дать правовую оценку действиям руководителей территориальных управлений АО «Худудгазтаминот» в связи с данной ситуацией, и рассмотреть вопрос о привлечении их к ответственности в соответствии с требованиями законодательства при обнаружении в их действиях признаков преступления.