Қонун ҳужжатларининг тартибга солиш таъсирини баҳолаш методологиясини ўрганиш мақсадида АҚШ Халқаро тараққиёт агентлигининг "Ҳуқуқий ислоҳотлар дастури" кўмагида Бизнес-омбудсман ўринбосари Жамшид Урунов бошчилигидаги Ўзбекистон делегациясининг Буюк Британияга хизмат сафари ташкил этилди.
Ташриф давомида тегишли вазирлик ва идоралар вакилларидан иборат делегация мазкур йўналишдаги давлат органлари фаолияти билан танишмоқда. Хусусан, Буюк Британия Бизнес, энергетика ва саноат стратегияси департаменти ва унинг ақлли тартибга солиш бўйича Ижроия органи (BRE), Тартибга солиш сиёсати қўмитаси (RPC) вакиллари билан учрашувлар ташкил этилди.
Учрашувлар давомида Буюк Британия экспертлари тартибга солиш сиёсатини ишлаб чиқиш, асосий натижалар ва бўлажак ислоҳотлар бўйича кўп йиллик тажрибалари билан ўртоқлашди.
Хизмат сафари натижаларига кўра энг илғор тажрибаларни юртимизга жорий қилиш бўйича таклифлар ва амалий тавсиялар ишлаб чиқилади. Хизмат сафари давом этмоқда.

С целью изучения методологии оценки регуляторного воздействия нормативно-правовых документов при содействии программы "Правовая реформа" Агентства США по международному развитию организована деловая поездка в Великобританию делегации Узбекистана во главе с заместителем Бизнес-омбудсмана Жамшидом Уруновым.
В ходе визита делегация в составе представителей соответствующих министерств и ведомств знакомится с деятельностью государственных органов в данном направлении. В частности, организованы встречи с представителями Департамента бизнеса, энергетики и промышленной стратегии Великобритании и его Исполнительного органа по умному регулированию (BRE) и Комитетом по регуляторной политике (RPC).
В ходе встреч британские эксперты поделились своим многолетним опытом разработки регуляторной политики, основными результатами и предстоящими реформами.
По результатам деловой поездки будут разработаны предложения и практические рекомендации по внедрению лучших практик в нашей стране. Деловая поездка продолжается.