16-Sentabr, 2022-yil
“Business tech” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Соғлиқни сақлаш вазирлигининг “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” ДУК томонидан зарар етказилганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Жамият ва ДУК ўртасида маҳсулотни сертификация синовидан ўтказиш юзасидан шартнома имзоланган. Шунга кўра Жамият томонидан 540 миллион сўмлик тиббий жиҳозлар намуна сифатида сертификация синовларидан ўтказиш учун ДУК вакилига топширилган.
Аммо кейинчалик, мазкур тиббий жиҳозлар номаълум сабабларга кўра ДУКнинг бино ҳудудидан йўқолганлиги маълум бўлган. Ўз навбатида, ҳолатни ҳал қилиш мақсадида Жамият ҳуқуқий ёрдам олиш учун адвокатлик бюросига мурожаат қилиш ва қўшимча 6 миллион сўм сарфлашга мажбур бўлди.
Тадбиркорнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш мақсадида Бизнес-омбудсман томонидан Тошкент туманлараро иқтисодий судига даъво ариза киритилиб, натижада Жамият фойдасига Соғлиқни сақлаш вазирлигининг “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” ДУК ҳисобидан 546 миллион сўм зарар ундирилиши белгиланди.

Государственное предприятие заплатит 546 миллионов сумов за утерю оборудования предпринимателя
ООО «Business tech» (название изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на ущерб, причиненный ГУП «Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» Министерства здравоохранения.
В частности, между Обществом и ГУП заключен договор о проведении сертификационных испытаний продукции. Соответственно, Обществом передано представителю ГУП медицинское оборудование на сумму 540 миллионов сумов в качестве образца для сертификационных испытаний.
Однако позже выявлено, что данное медицинское оборудование было утеряно с территории ГУП по неизвестным причинам. Вместе с тем, для разрешения данной ситуации Общество было вынуждено обратиться в адвокатское бюро для получения  юридической помощи, что обошлось в 6 миллионов сумов.
Для восстановления нарушенных прав предпринимателя Бизнес-омбудсманом внесено исковое заявление в Ташкентский межрайонный экономический суд, в результате чего принято решение о взыскании со счета ГУП «Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники» Министерства здравоохранения ущерба в размере 546 миллионов сумов в пользу Общества.