Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси 1044 ҳолатда тадбиркорлар ҳуқуқларини бузганлиги аниқланди
Бизнес-омбудсман томонидан Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси ва унинг қуйи тизимларида ўтказилган ўрганишларда 1044 та ҳолатда тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқларининг бузилишига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Жумладан, 815 та ҳолатда тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текшириш ўтказиш билан боғлиқ қонунчилик талаблари бузилган. Ҳудудлар кесимида:
— Жиззах вилояти (660 та);
— Сирдарё вилояти (28 та);
— Андижон вилояти (27 та);
— Фарғона вилояти (20 та);
— Самарқанд вилояти (10 та);
— Тошкент вилояти (8 та);
— Бухоро вилояти (7 та);
— Хоразм вилояти (3 та) ;
— Қорақалпоғистон Республикаси (52 та) ходимлари томонидан бундай камчиликларга йўл қўйилган.
Шунингдек, тадбиркорлик субъектларининг мурожаатларини кўриб чиқишда 198 та ҳолатда ҳуқуқбузарликларга йўл қўйилган. Бундан ташқари, 31 та ҳолатда тадбиркорларга давлат хизматлари кўрсатишда қонунчилик талаблари ва белгиланган муддатларга амал қилинмаган.
Қайд этилган камчиликларга йўл қўйган 142 нафар мансабдор шахсларга нисбатан маъмурий баённомалар расмийлаштирилган.
Шу билан бирга, Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясига йўл қўйилган камчиликларни бартараф этиш, уларни келгусида йўл қўйилишини олдини олиш ҳамда тадбиркорликни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича тегишли чоралар кўрилиши юзасидан Тақдимнома киритилди.

Выявлено 1044 случаев нарушения прав предпринимателей Инспекцией по контролю за агропромышленным комплексом
В ходе проверок, проведенных Бизнес-омбудсманом в деятельности Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом, а также ее подсистем, выявлено 1044 случая нарушения прав субъектов предпринимательства.
В частности, в 815 случаях нарушены требования законодательства в сфере проведения проверок деятельности субъектов предпринимательства. В разрезе регионов, правонарушения совершены сотрудниками в:
— Джизакской области (660);
— Сырдарьинской области (28);
— Андижанской области (27);
— Ферганской области (20);
— Самаркандской области (10);
— Ташкентской области (8);
— Бухарской области (7);
— Хорезмской области (3);
— Республике Каракалпакстан (52).
Также в 198 случаях допущены нарушения при рассмотрении обращений субъектов предпринимательства. Кроме того, в 31 случае не соблюдены требования законодательства и сроки оказания государственных услуг предпринимателям.
По допущенным правонарушениям, в отношении 142 должностных лиц составлены административные протоколы.
Вместе с тем, в Инспекцию по контролю за агропромышленным комплексом внесено Представление об устранении допущенных недостатков, их предупреждению в будущем и принятии соответствующих мер по оказанию всесторонней поддержки предпринимательству.