Тадбиркорлар ўзларининг фаолиятидаги текширувлар юзасидан маълумот олишлари мумкин
Ягона давлат назорати” ахборот тизими ишга туширилди. Ахборот тизими орқали тадбиркорлар учун қуйидаги имкониятлар яратилди:
– ўз фаолиятида ўтказилган ёки ўтказилиши режалаштирилган текширувлар тўғрисидаги маълумотни интернет тармоғи ва мобил иловалардан, телеграм бот ва смс хабар тарзида олиш;
– ҳар бир текширув юзасидан текширувни ўтказган назорат органлари ходимларининг хатти-ҳаракатларига баҳо бериш, ғайриқонуний ҳаракатлар, жумладан коррупция ҳолатлари ҳақида шикоят бериш;
– Текширувларни рўйхатга олиш китобини электрон форматида тўлдириш.
Тадбиркорлик субъектлари текширув ҳақидаги маълумотларни “Telegram”даги @tekshiruvinfo_bot орқали ёки СМС тарзида 4064 қисқа рақамга СТИР рақамини юбориш орқали билиб олишлари мумкин.
Ҳурматли тадбиркорлар, “Ягона давлат назорати” ахборот тизимидан рўйхатдан ўтишингиз ва назорат қилувчи органлари ходимларининг ноқонуний ҳаракатлари аниқланган ҳолатлари юзасидан Бизнес-омбудсманга мурожаат қилишингиз сўралади.

Предприниматели могут получить полную информацию о проверках, проводимых в их деятельности
Запущена информационная система «Единый государственный контроль». Благодаря информационной системе для предпринимателей созданы следующие возможности:
– получать информацию о проведенных или планируемых проверках посредством интернета, мобильных приложений, телеграм-ботов и СМС-сообщений;
– давать оценку действиям работников контролирующих органов в ходе проверок в деятельности субъектов предпринимательства, а также подавать жалобу на их неправомерные действия, в том числе коррупционные;
– заполнять Книгу регистрации проверок в электронном формате.
Субъекты предпринимательства могут получить информацию о проверке через @tekshiruvinfo_bot в Telegram или посредством СМС сообщений, отправив номер ИНН на короткий номер 4064.
Уважаемые предприниматели, просим зарегистрироваться в информационной системе «Единый государственный контроль», а при выявлении неправомерных действий сотрудников контролирующих органов, просим обращаться к Бизнес-омбудсману.