Экология ва атроф-муҳитни мухофаза қилиш давлат қўмитаси 831 та ҳолатда тадбиркорларнинг ҳуқуқларини бузганлиги аниқланди
Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан Экология ва атроф-муҳитни мухофаза қилиш давлат қўмитаси (кейинги ўринларда - Қўмита) ва унинг ҳудудий бўлинмаларида тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатларига риоя этилиши бўйича ўрганиш ўтказилди. Натижада 831 та қонун бузилиш ҳолатлари аниқланди.
1️⃣Жумладан, 527 та ҳолатда тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текшириш ўтказиш билан боғлиқ қонунчилик талаблари бузилган.
2️⃣Шунингдек, 185 та ҳолатда лицензиялаш ва рухсат бериш билан боғлиқ давлат хизматлари кўрсатишда қонунчилик талаблари ва белгиланган муддатларга амал қилинмаган.
3️⃣Шу билан бирга, 85 та ҳолатда жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисидаги қонунчилик талаблари бузилган.
4️⃣Бундан ташқари, “Давлат экологик экспертиза маркази” ДУК томонидан тадбиркорларнинг экологик экспертиза хулосаси олиш юзасидан йўлланган 20 та мурожаатларининг кўриб чиқиш муддатлари ўтказиб юборилган ва уларга текширув кунга қадар жавоб берилмаганлиги маълум бўлди.
🖋Қайд этилган камчиликларга йўл қўйган Қўмита ҳамда унинг тизимидаги ташкилотларнинг 99 нафар мансабдор шахсларига нисбатан маъмурий баённомалар расмийлаштирилди.

Выявлен 831 случай нарушения прав предпринимателей Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды
Сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана изучено состояние соблюдения прав и законных интересов субъектов предпринимательства Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды (далее - Комитет) и его территориальными подразделениями. В результате, выявлен 831 случай правонарушений.
1️⃣В частности, в 527 случаях нарушены требования законодательства о порядке проведения проверок деятельности субъектов предпринимательства.
2️⃣Вместе с тем, в 185 случаях не соблюдены требования законодательства и сроки оказания государственных услуг при выдаче лицензий и разрешений.
3️⃣Также, в 85 случаях нарушены требования законодательства о рассмотрении обращений физических и юридических лиц.
4️⃣Помимо прочего, выявлено, что ГУП «Центр государственной экологической экспертизы» нарушены сроки рассмотрения 20 обращений предпринимателей, направленных для получения экологической экспертизы, а ответы на них не были даны до дня проведения проверок.
🖋В результате, в отношении 99 должностных лиц Комитета и его подведомственных учреждений, допустивших вышеупомянутые правонарушения, составлены протоколы об административных правонарушениях.