Юнусобод туманидаги объектларни бузилиши бўйича маълумот
Интернет тармоқларида Тошкент шаҳрининг Юнусобод туманида тадбиркорларга тегишли дўконлар бузилиши юзасидан мурожаат ёритилган эди.
Ўрганиш давомида, Юнусобод тумани ҳокимининг 2018 йилдаги қарори билан Юнусобод туманида жойлашган 1600 кв.м. ер майдонида “YASMIN GOLD AUTO” МЧЖга болалар боғи ташкил қилиш ва унинг таркибида енгил турдаги объектларни ўрнатишга рухсат берилганлиги аниқланди.
Бироқ, Жамият томонидан тасдиқланган намунавий лойиҳага амал қилмасдан, ваколатли орган билан келишилмаган ҳолда бошқа турдаги капитал қурилмалар барпо этилганлиги маълум бўлди.
Қонунчиликка кўра ўзбошимчалик билан олинган ер участкалари уларга ғайрақонуний равишда эгалик қилинган ва фойдаланилган вақтда қилинган сарф-харажатлар қопланмаган тарзда тегишлишиги бўйича қайтарилиши белгиланган.
Ушбу ҳолат юзасидан Тошкент туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилиб, натижада суднинг қарорига асосан “YASMIN GOLD AUTO” МЧЖга ўз ҳисобидан қурилган қурилмаларни бузиб ташлаш белгиланган.

Результаты изучения обращения о сносе объектов в Юнусабадском районе
В социальных сетях распространилось обращение касательно сноса магазинов предпринимателей в Юнусабадском районе города Ташкента.
В ходе изучения данного обращения Бизнес-омбудсманом
в установленном порядке, выявлено, что решением хокима Юнусабадского района в 2018 году на земельном участке размером 1600 кв.м., расположенном в Юнусабадском районе, ООО «YASMIN GOLD AUTO» дано разрешение на создание детского сада
и размещение в его структуре объектов легкого устройства.
Однако Обществом, в нарушение утвержденного образца проектной документации, построены объекты капитального строительства без согласования с уполномоченным органом.
В соответствии с требованиями законодательства*, самовольно занятые земельные участки возвращаются по их принадлежности без возмещения затрат, произведенных за время незаконного владения и пользования.
По данному положению в Ташкентский межрайонный экономический суд внесен иск, в результате чего решением суда на ООО «YASMIN GOLD AUTO» возложено обязательство по сносу незаконно построенных объектов за свой счет.